Beynimizin Dili: Ters Yüz

ters yüz afiş2015 yılının en iddialı yapımlarından biri olan “İnside Out” yani “Ters Yüz”, 8.4 IMDB puanı ile 130 dakikalık mükemmel bir animasyon film. “Animasyonlar sadece çocuklar için değildir.” tezini doğrulayan “Ters Yüz” filminin yönetmeni Pete Docter ve Ronaldo Del Carmen’dir.

Senaryosunu yönetmenlere ek olarak Michael Arndt’in yazdığı “Ters Yüz” filminin konusu “Riley’in babasının işinin değişmesiyle San Francisco’ya taşınmaları ve bu süreçte Riley’in yaşadığı uyum sorunu neticesinde ortaya çıkan duygusal değişimlerdir. Bu duygusal değişimler duyguların ön planda olması ile anlatılıyor. Filmin kahramanı Riley olarak görünse de filmin asıl kahramanı Riley’in beynindeki duygu merkezinde yaşayan duygulardır. Bu duygular Neşe, Üzüntü, Korku, Öfke ve Tiksinti’dir.

ters yüzBeynin işleyişini bu kadar güzel, somut ve basit bir şekilde anlatan başka bir film var mı bilmiyorum. Duygularımız, uzun süreli bellek, kısa süreli bellek, bilinç altı, rüyalar, korkularımız, düşünce treni, hayali arkadaş, iyi anılar, kötü anılar ve daha neler neler.

Birisine bazen “Kafanda neler var senin?” diye bir soru sorarız ya, işte, bu filmde beynimizde neler olduğunu göreceksiniz.

“Bu film animasyon, seyredilmez!” yanılgısına sakın düşmeyin. Hayatınızda seyredeceğiniz en sıradışı konusu olan bu filmi seyredin.

inside outFilmi seyrederken Gupse Özay’ın seslendirmesini sevecek ve hayattaki kriz anlarının sadece neşeyle düzelemeyeceğini bazen kriz anlarının yani olumsuzlukların düzelmesi için Gupse Özay’ın seslendirdiği Üzüntü’ye ihtiyaç olduğunu da unutmayın.

“İnside Out” yani “Ters Yüz” filminin fragmanı:

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir