Haneke Okumaları 5: Bilinmeyen Kod

Michael HanekeTesadüfi Bir Kronolojinin 71 Parçası” filminde olduğu gibi “Bilinmeyen Kod” filminde de birbiri ile ilgisi olmayan insanların hayatlarının basit bir olayla kesişebileceğini aktarıyor bize. Fransız bir çocuk, dilenen Romanyalı bir kadının uzattığı eline bir kağıt parçası atar. Bu olayı gören Afrikalı genç de duruma müdahale edip Fransız’tan özür dilemesini ister. Polise akseden olayda Fransız’a hiçbir şey olmaz, Afrikalı genç biraz tutuklu kalıp çıkar ama olan en garibana olur ve Romanyalı kadın sınır dışı edilir.

bilinmeyen kod

Doğrunun sözcülüğünü yapan Afrikalı gencin, devletin tavrı sonucu sınır dışı edilen Romanyalı kadının ve suçlu olup hiç ceza görmeden kurtulan Fransız’ın durumu ile Haneke bizi daha filmin başında düşünmeye, sorgulamaya adeta tarafımızı seçmeye davet ediyor. Doğrunun yanında olmaya cesaretimiz var mı?

Filmin başındaki bu doğruluk Afrikalı genç tarafından yapılırken filmin sonlarında metroda yaşanan bir olayda kötünün tarafı bu kez iki Afrikalı gençtir. Anne karakteri metroda seyahat ederken, iki genç, Anne’ye sözlü tacizde bulunur. Metrodaki hiçbir yolcu Anne’ye yardım etmez. Toplumdaki korkunun, kalabalıklar içinde yalnızlığın en açık göstergesidir bu. Peki, suçlu bu iki Afrikalı genç midir yoksa o vagonda oturup yaşanan bu çirkin olaya hiç ses çıkarmayan insanlar mı? Haneke iyi ve kötünün her milliyetten, her ırktan olabileceğinin altını bu iki örnekle kalınca çizmiş “Bilinmeyen Kod”da.

bilinmeyen kod taciz

Aynı Anne komşusu çocuğunu döverken bir şey yapamaz. Yapmak istese de arkadaşı Georges engeller. Savaş fotoğrafları çekip savaşların yani kötülüğün durması için bir şeyler yaptığına inanan Georges, mevzu küçük çocuğun yardımına koşmak olunca kendi ikiyüzlülüğünü gözler önüne serer. Georges köye gidip evden kaçan kardeşi için babasına destek olmaya çalışsa da bu pek fayda vermez. Ayrıca Georges teknolojiye insanları kurban etmiş, mahremiyeti ortadan kaldırmıştır.

Ya Romanyalı kadın… Yani mülteciler… Romanya’nın bir köyünde yeni umutlar peşinde koşan aileler… Tekrar Fransa’ya dönme hayali…

“Bilinmeyen Kod” çözmeniz için kodlar veriyor size. Bu kodları çözen “Vay be arkadaş, ne güzel bir filmdi!”, çözemeyenler ise “Ne sıkıcı bir film, ne anlatıyor bu film!” diyebilir. Filmdeki kodlardan ben size birkaç ipucu verdim. Gerisi size ve düşünme gücünüze kalmış. Kolay gelsin…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir