“Bir Anne Dile!” mi?

Zamanın birinde bir genç, güzeller güzeli bir kızı deliler gibi seviyormuş. Genç, kızla evlenme vaktinin geldiğini düşünüp kıza evlenme teklifi etmiş. Kız,

– Beni sevdiğini biliyorum ama tam emin olmak için senden bir isteğim var. Eğer bu isteğimi yaparsan seninle evleneceğim, demiş.

Genç heyecanla,

– Nedir benden isteğin, diye sormuş.

Kızın gözlerindeki kıskançlık bir an belirip yok olduktan sonra,

– Bana annenin kalbini getirirsen seninle evleneceğim, demiş.

Genç, bu cevabı duyunca yıkılmış. Canından can, kanından kan anasını nasıl öldürecek de kalbini sökecek. Genç, günlerce vurmuş kendini dağlara, taşlara. Sonunda kıza olan aşkı üstün gelmiş ve soluğu annesinin yanında almış. Annesi, oğlunun perişan halini görünce,

– Nen var oğlum, demiş.

Genç büyük üzüntüyle, kendinden geçmiş bir şekilde annesini öldürmüş, kalbini yerinden sökmüş ve evde bulduğu bir mendile annesinin kalbini sarmış ve gözleri yaşlı, gönlü yıkık bir şekilde kalbini verdiği güzeller güzeli sevdiceğine koşmuş. Yolda giderken gözlerindeki yaştan olsa gerek bir taşı görmemiş ve yere yuvarlanmış. Mendile sarılmış annesinin kalbi bir yana, kendi bir yana düşmüş. Genç, canının acısı ile “Ah!” demiş. Sonra tozlara bulanmış kalpten bir ses yükselmiş:

– Canın mı acıdı yavrum.

***
bir anne dileAnneler çocuklarını karşılıksız severler. Çocuklar ne kadar yaramazlıklar, saygısızlıklar yapsa da anneler hep affedici olur. Peki, her anne öyle mi? Her anne çocuğunu sevse de bu çok sevgiden(!) dolayı anneler, çocuklarına bazen dünyayı çekilmez hale getirirler.

Mesela bazı anneler var ki çocuklarının istekleri ile hiç ilgilenmeyip onları kendi istekleri doğrultusunda yetiştirmeye çalışırlar. Tıpkı Bruno’nun annesi gibi.

Mesela bazı anneler var ki çocukları arasında ayrım yapar; hep küçük kardeşlerin dediği olur, hep ondan taraf tutulur ve hep ilgi küçük kardeş üzerindedir. Tıpkı Sofia’nın annesi gibi.

Mesela bazı anneler var ki düzensiz, sakar, unutkan ve aklınıza gelebilecek bu tür olumsuzlukları taşır. Tıpkı Emily’nin annesi gibi.

***

Bir gün bu anneler ortadan kaybolup sizin bütün isteklerinizi yerine getiren teyzeleriniz ortaya çıkarsa ne olur? Çoğu çocuk için harika olur. Çünkü bu teyzeler hazır yemekler yemenize izin veriyor, boks yapmanızı destekliyor, küçük kardeşlerden taraf olmuyor ve her şeyi çok düzenli yapıyor.

Çoğu çocuk desem de ilk önce bütün çocukların bu teyzeler hoşuna gidiyor ama Bruno, Sofia ve Emily bu teyzelerdeki tersliği erken fark edip annelerinin peşlerine düşmeye başlıyor. Anneler ise gözlerden uzakta bir adada iyi anne olmak için çaba sarf ediyorlar ve hem çocuklar hem anneler hem de okuyucular için heyecan başlıyor.

***

İletişim Yayınlarından çıkan Sabine Ludwig’in kaleme aldığı “Bir Anne Dile!” kitabı annelik, anne çocuk ilişkileri üzerine düşünmemizi sağlayan güzel bir kitap. Bu kitabı her şeyden önce annelerin okuması gerekir. Bu kitabı okurken aşağıya sıralayacağım maddeleri akıllarının bir köşesine yazsınlar:

  • Çocuklar, her şeyi yapan bir anne istemezler. Onlar her şeyden önce ilgi ve şefkat isterler. Bu ilgi ve şefkat sizin onlar için yapamadığınız çokça şeyi onların görmemesini sağlar.
  • Çocukların her dediğinin yapılması anneleri  bir robottan farksız kılar. Bu hem çocuklara hem de annelere zarar verir.
  • Çocuklarımız arasında ayrım yapmak onları derinden üzecektir.
  • Çocuklarımızı yapabilecekleri işlere teşvik etmek onları mutlu edecektir.
  • Çocukları kendi istediğimiz şekilde yönlendirmeye çalışmak çocuklarımıza yaptığımız en büyük kötülük olacaktır.

***

Son maddenin altını çizerek tekrar belirtmeliyim ki çocuklarımızı kendi doğrularımıza, isteklerimize göre değil onların doğrularına, isteklerine göre onlara bir hayat kurmalıyız. Onların bir birey olduğunu unutmamalıyız. Yoksa hayatları boyunca mutsuz olurlar. Tıpkı Wohlfarth gibi.

Wohlfarth kim mi? Onun için de kitabı okumalısınız.

***

Kitabı yukarıda belirttiğim gibi bütün annelere tavsiye ediyorum. Ayrıca 7 ve 8. sınıf öğrencilerimiz için bu kitabı okumak, keyifli bir okuma serüveni olacaktır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir