Bir doğaya kaçış romanı: Dağın Bu Yüzü

Şehrin tüketiciliğinden kaçan bir çocuğun romanı Dağın Bu Yüzü. İnsanın doğaya düşman olmadığının doğanın bir parçası olduğunun kanıtlanmasının kitabı…

Her bir satırında doğal yaşamın güzelliğine vurgu yapan “Dağın Bu Yüzü” her yaştan insanın okuması gereken kitaplardan biri.

Dağın Bu Yüzü“Sam Gribley New York’taki ailesinin yanında son derece mutsuzdur, bu yüzden ormanda yaşamak için şehrin yakınındaki Catskill Dağları’na kaçar; hem de tek başına. Yanında sadece bir çakı, bir yumak ip, kırk dolar ve ateş yakmak için bir parça çakmaktaşıyla çelik vardır. Sam dağlarda geçirdiği bir yıl içinde cesaret, tehlike ve bağımsızlığın gerçek anlamlarını öğrenecektir. Ev olarak kullandığı ağacı, birlikte avlandığı şahini Dehşet ve karşılaştığı daha nice yaratıkla Sam, hayatta kalmak için bulabildiği kaynaklara ve kendi hünerlerine güvenmek zorundadır. Doğada geçirdiği bir yıl onun hayatını sonsuza kadar değiştirecektir.”(Arka kapak)

Günümüz çocuklarının kibrit bile yakamamasına inat, doğada tek başına bir yaşamı anlatan yapıt bize küçük ipuçları vermekten de uzak durmuyor.

Nasıl tuz yapılacağını mı öğrenmek istiyorsunuz ya da kurbağa yemeği yapmanın tarifini mi bulamadınız… Bakın Sam bize her iki sorunun da yanıtını veriyor.

“Bu gece tuz elde edeceğim. Eski zamanlarda insanların onsuz yaşayabildiğini biliyorum, ama sanırım bu yabani besinlerin bir kısmı biraz lezzetlendirmeyle daha keyifli yenilebilir. Bu ceviz dallarını kaynatıp suyu buharlaştırınca geride tuzlu bir çökelti kaldığını fark ettim. Şimdi bunu deniyorum.”

Kurbağalar benim en sevdiğim yemekti ve onları hazırlamak için birçok değişik yol bulmuştum; ancak en sevdiğim kurbağa çorbasının hazırlanışı şöyleydi: “Temizle, derisini soy, yumuşayana kadar haşla. Yabani soğan, nilüfer filizi ve yabani havuç ekle. Öğütülmüş meşe palamudundan elde ettiğin unla kıvamını koyulaştır. Kaplumbağa kabuğunda servis et.”

Epsilon Yayınevinin Gençlik Kulübü kategorisinden çıkardığı Jean Craighead George imzalı kitabın çevirisini Başak Kıran üstlenmiş. Anlatımıyla da oldukça başarılı olan bu yapıt okunacaklar listesine alınmalı…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir