Bir Gelecek Fısıltısı: “Cartel Land”

cartel lndMeksika- ABD sınırında otoriteyi eline almış suç örgütleri: Karteller. En büyükleri Tapınak Şövalyeleri. Meksika’da, acımadan önlerine geleni katleden katiller ve öz savunma birliklerini kuran halkın amansız mücadelesinin anlatıldığı “Cartel Land” son zamanların en çarpıcı belgesel filmlerinden.

Öz savunma birliklerini kuran Dr. Meireles’in, halkı kartellere karşı silahlandırması; halkın ordu ve polisin suç örgütleriyle ilişkileri nedeniyle kendi savunma birliklerini kurmaları sürecini ve birliklerin nasıl da dağıldığını anlatan sarsıcı bir yapım.

Suç örgütleriyle savaşmak için kurulan halk birliklerinin nasıl suç örgütüne dönüştükleri ve liderlerin şahsi hesapları yüzünden birliklerin nasıl da paramparça oldukları gerçek çatışma görüntüleri eşliğinde sunuluyor.

Bu belgesel filmi izledikten sonra hafızanızda bilgiler ve görüntüler tazeyken “Scario” isimli filmi de izlemenizi öneririm. Şiddetin en soğuk haliyle yine aynı konular üzerinde yoğunlaşan film de gösteriyor ki merkezi devletlerin yanı sıra yarı-yasal milis kuvvetlerin hakimiyet alanlarının genişlediği bir düzene doğru gidiyoruz.

Bireysel silahlanmanın üst seviyede olduğu topraklarda başlayan bu değişim bize de er geç uğrayacaktır. Sinema, gerçeklerin fısıltısını yayar. Fısıltılara kulak asmakta da büyük fayda var. İyi seyirler…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir