Bir Giresun Klasiği: Kiraz Tuzlusu

kiraz tuzlusuPazardan aldığımız ya da topladığımız kirazları (Napolyon kirazı olmaması iyidir.) salkımlarından ayırıyoruz.  Herhangi bir bidonun (Büyüklüğü size kalmıştır.) içine kalın tuzla beraber kirazımızı ekliyoruz. Bidonumuzun en altına, aralara ve en üste kalın tuz koymayı unutmuyoruz. Kalın tuzu kirazımıza ne kadar eklersek tuzlumuzun tadı o kadar iyi olur. Kirazın üzeri sulanana kadar bidonun içinde kirazımızı bekletiyoruz. (Bu bekleme süresi tahmini olarak en az bir aydır.)

Bu süre geçtikten sonra iki yemek tabağı aldığımız kirazı bir defalığına yıkayıp çekirdeklerini çıkarıyoruz. Bu işlem bittikten sonra kirazımızı tekrar tekrar yıkıyoruz. Son olarak suyunu süzgeçten geçirip kirazımızı elimizde iyice sıkıyoruz.

Tenceremize bir yemek kaşık tereyağı ve bir yemek kaşığı sıvı yağ ile iki büyük soğanı ince ince doğrayıp ekliyoruz. Soğanlarımız pembeleşinceye kadar soğanlarımızı pişiriyoruz. Ardından kirazımızı ekleyip beş dakika kısık ateşte karıştırarak ısıttığımızda kiraz tuzlumuz servise hazır olacaktır.

 

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir