Bir Gün Hepimize Demokrasi Lazım Olur!

Ülkemizde herkes demokrasi savunucusudur ama maalesef demokrasiyi tam anlamıyla uygulayan yoktur. Çünkü herkes demokrasiyi ya da diğer söyleyebileceğimiz kavramları kendine göre açıklar. Hepimiz, anlayışımıza göre tanımlar üretiriz hiç çekinmeden. Hatta işi o kadar ileri götürürüz ki rahatlıkla şöyle diyebilenler ortaya çıkabilir: “Bizim Allah’ımız var…”

Eee, var da kardeşim senin Allah’ın (tövbe, haşa) başkasının Allah’ı değil midir? Bunları sormamız gerekir hiç çekinmeden böyle konuşabilen insanlara… Bizim bilmediğimiz, sizin bildiğiniz başka Allahlar mı var? Yüce Rabbimizi de kendi tekeline alıyor maalesef bu zihniyet sahipleri…

Efendim konumuzdan uzaklaşmayalım… Bizim tarafımız gerçek demokrasiden yanadır. Gerçek demokrasiden yana olanlar, bir siyasi partiye mensup bir grup, seçim çalışması yaparken onlara gidip saldırmaz. Bugün Beşiktaş’ta böyle bir durum olmuş. Bunu kınamak lazım. Daha önce başka bir yerde de buna benzer bir durumun olduğunu hatırlıyorum. Bu saldırı demokrasilere yakışmaz.

Şimdi bana diyeceksiniz ki ortada demokrasi mi kaldı? Kalmadı kalmasına da bizim tutunacağımız dallar olmalı. O dalları birileri inatla kesmeye çalışsa da biz bunu engellemeye çalışmalı, inadına o dallara sıkı sıkıya tutunmalıyız.

Hukukun yok sayıldığı zamanlarda biz, herkese bir gün hukuk lazım olur dediğimiz de bize inanmayanlar, şimdiler de yarattıkları canavar kendi çocuklarını yemeye başladığı için sudan çıkmış balık gibi çırpınıyorlar. Ortalığı ateşe verip daha da vahim işler yapıyorlar. Her vahim iş dönüp dolaşıp o vahim işleri yapanları bulacaktır. Bu, unutmayalım ki İlahi adalettir.

Bütün bu sebeplerden ötürü demokrasi hepimize lazımdır. İstediğimiz kadar demokrasimiz kötüdür desek de demokrasimize sıkı sıkıya sarılmalı, çirkin saldırılardan uzak durmayı bilmeliyiz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir