Bir Kızı Olmalı İnsanın…

kız

( Buy yazı ikinci kez kız babası olma gururunu yaşayan İlhan Şentürk kardeşime ithaf edilmiştir)

Bir kızı olmalı insanın, elini sımsıkı tutacağı bir kızı.

Günün birinde elinden kayıp gideceğini bile bile ilk adımlarını atarken elini bırakmamacasına tutacağı bir kızı. Gece yatağı başında, uyanmasın diye kendi nefesini tutup, sessizce nefes alıp verişini izlediği bir meleği olmalı insanın. Gece yarılarında ‘üstünü açmış mıdır’ sorusu uykusunu bölecek bir tatlı belası. Saçlarını beceriksizce toplayıp sokakları şen kahkahalarıyla dolduracak bir masal prensesi olmalı insanın…

İlk sözcüklerini duyduğunda, ilk adımlarına şahit olduğunda mutluluğun nasıl da ete kemiğe büründüğüne tanık olmalı insan. Tırnağı kanasa yüreğinin nasıl da paramparça olduğunu yaşayarak öğrenmeli. Çaresizliğin aslında düşmeyen ateş karşısında elinde ıslak havlu parçaları ve kapağı yarı açık şurup şişeleriyle sağa sola koşturmak olduğunu fark edebilmeli insan.

Kimi zaman kızıp bağırdığında, gözlerinden dökülen yaşların nasıl da kendi yüreğine aktığını hissedebilmeli insan. Ne kadar kötü davranılırsa davranılsın o kin tutmayan sımsıcak yüreğiyle, gülen gözbebeklerinden bir şeyler öğrenebilmeli insan.

Çaresizce kızlarının katledilişlerinin ardından gözyaşı döken annelere daha bir duygudaş olmalı insan. Gözyaşlarını içine akıtmayı öğrenen babaların sessiz ağıtlarına kulak olmalı insan. Ve her kötü haber karşısında gidip sımsıkı sarılmalı, tek gözyaşı için dünyayı gözünü kırpmadan yakacağı kuzusuna.

Her nefes alışına binlerce kez şükredeceği bir kızı olmalı insanın; Erkek olmadığı için yabana atan, horlayan, üç-beş kuruşa kart zamparalara satan, diri diri toprağa gömen anlayışa karşı inatla.

Bir kızı olmalı insanın, ileride ellerinden sımsıkı tutacağına adı gibi emin olduğu bir kızı…

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 30 Nisan 2015

    […] Not: Bu filmi seyrettikten sonra bu düşüncede olan insanlara inat değerli dostum Serkan Çetin’in “Bir Kızı Olmalı İnsanın” yazısını tekrar okuyun. Yazıyı okumak için tıklayın. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir