Bir Pekin Ördeğinin Tam 15 Yıl 5 Ay Süren Yolculuğu

bir-pekin-ordeginin-tam-15-yil-5-ay-suren-yolculuguPlastik, minik ördekleri bilirsiniz. Çocukluğun küvetlerini, plastik leğenlerini süsleyen; kaynar sulardan, gözü yakan sabunlardan korkulur duruma gelmiş banyo macerasını biraz daha sevimli hale getirmesi amaçlanan minik, sarı, ucuz ördekler…

Kitabın adı her ne kadar “Bir Pekin Ördeğinin Tam 15 Yıl 5 Ay Süren Yolculuğu” olsa da kitap tek bir Pekin ördeğinden bahsetmekle kalmıyor yalnızca. Bir Pekin ördeği ve onu takip eden yaklaşık 30 bin plastik ördekçiğin öyküsünü de anlatıyor.

Yunanistan’ın en prestijli ödüllerinden biri olan “Devlet Çocuk Edebiyatı Ödülü” ve “Diavazo Ödülü”nün sahibi olan Vassilis Papatheodorou öyküsünü gerçek bir olaydan esinlenerek oluşturmuş.

Hong Kong’dan yola çıkan dev bir yük gemisine bindirilen ördeklerin sıradan yolculuğu Kuzey Pasifik Okyanusu’ndabir-pekin-ordegi-03-188x300 yakalandıkları fırtına ve sonrasında denize düşmeleriyle oldukça ilginç bir hale gelir. Artık ördekler tam 15 yıl 5 ay sürecek yolculuklarına çıkmışlardır. Hong Kong’ta başlayan yolculuk Basra Körfezi’nden İngiltere’ye varıncaya dek birçok noktada farklı heyecanlarla cereyan ediyor.

Kitap çocuklar için yazılmış olsa da içerik olarak oldukça güçlü… Balina avcılığından çocuk askerlere, buzullardaki erimeden denizlerdeki petrol kirliliğine, ucuz iş gücünden insanın aç gözlülüğüne varıncaya dek onlarca konu “Bir Pekin Ördeğinin Tam 15 Yıl 5 Ay Süren Yolculuğu”nda yer alıyor. Kapitalizmi anlatan aşağıdaki satırları bir çocuk kitabında okumak oldukça dikkat çekiciydi:

ordek“Timothy John Pleir, bu hikâyeden ne kadar çok para kazanacağını düşündü. Sigortadan kazayla ilgili kayıplarının parasını ödemişlerdi ve mallarının edeceğinin neredeyse on kat fazlasını almıştı. Şimdi de bu kayıp mallarından para kazanma zamanıydı.

Bu ördekçikleri altın fiyatına satacaktı! Artık onlar sadece bir koleksiyon ürünü değil, aynı zamanda dünyayı dolaşmış bir koleksiyonun ürünleriydi. Nerede bulundukların bağlı olarak, onları farklı fiyatlara satmayı planlıyordu.” (37 shf.)

Yüz on sayfadan oluşan nicelik olarak az da olsa oldukça nitelikli bu kitabı çocuğunuzla birlikte okuyarak onunla dünyanın sorunları üzerine konuşabilir, çocuğunuzun doğruyu ve yanlışı ayırt etmesini sağlayabilirsiniz.

bir-pekin-ordegi-02Gerçek bir Pekin Ördeği, şanssız tesadüfler sonucu, fırtınalı bir havada Çin’in doğu kıyısındaki bir gemiden denize düşen 30.000 oyuncak ördekçikle okyanusa sürüklenir. Bu sürükleniş sadece yıllar boyunca sürmekle kalmaz, Endonezya’dan Basra Körfezi’ne, Güney Kutbu’ndan İngiltere’ye uzanan bir yolculuğa dönüşür. Bu yolculuk pek çok tehlike, olağanüstü duygular, korkular, sevgi ve umutla yaşanır. Sonunda…

Gerçek bir olaydan yola çıkılarak yazılmış, maceralarla dolu bu roman, dünyamızın maruz kaldığı ekolojik felaketlerin ve para hırsının tehlikelerine sımsıcak bir dille dikkat çekiyor.

“Bir gün, 30.000 oyuncak sarı ördekçik, bir yük gemisinden alaşağı oldu. İlginç olan, bu sevimli oyuncak ördekçiklerin sahici, canlı, bir anne ördek eşliğinde okyanusu baştanbaşa kat etmeleriydi. Ördeğimiz ve oyuncak ördekçikler, yolculukları boyunca dev dalgalarla mücadele ettiler; acımasız balina avcılarına, Basra Körfezi ve Somali’deki askerlere rastladılar. Bu yolculukta karşılarına iyiler de çıktı ama anne ördek, daha çok, insanların dünyayı ne hâle getirdiğine şaştı kaldı!

Aslında bu öykünün içinde sevgi ve umut saklı… İçinde bu duyguları hep taşıyana!”
-Ece Ataer- (Kitabın arka kapağından)

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir