Biri Phubbing mi Yapıyor?

Şimdi nereden çıktı bu “Phubbing” dediğinizi duyar gibiyim. Alışın efendim… Çağımız sözcükleri birleştirerek, kıçı kırık diyeceğim de olmayacak, herkesin çok beğendiği yeni sözcükler türetme devri. “Selfie”den sonra şimdi sırada “Phubbing” var. Şimdi sözlükçüler düşünsün “Ulan buna ne diyeceğiz?” diye. Ha, evet farkındayım. Hala söylemedim değil mi nedir bu “Phubbing?” Ben lafazanlık ettikçe “Ne demek yahu bu Phubbing?” dediğinizi duyar gibiyim. Yeni nesil sözcüklerden bir tanesi efenim bu Phubbing. “Phone” ve “Snubbing” sözcüklerinin birleşimiyle oluşturulmuş bir sözcük. Türkçe karşılığı mı, yok elbet, dedim ya sözlükçüler düşünsün. Bugün yarın birileri atlar nasılsa karşılığı şu olsun diye.

phubbing-nedir

Alışmış kudurmuştan beterdir misali örneklerle açıklamaya çalışalım en iyisi biz şu “Phubbing”i. Öyle ya okul sıralarında yazdırılan tüm kompozisyonlar örnek içermeliydi bizim çocukluğumuzda ve hala…

Diyelim ki güneş batıyor olsun… Denizin maviliği güneşin kızıllığına boyanmış… Taze bir yel saçlarınızı hafiften havalandırıyor… Kadehinizde de tadına doyulmaz buz gibi bir yaz şarabı… Karşınızda masada oturmuş hayalleri süsleyen bir kadın ya da erkek… Bahtiyarım… Diyemiyoruz öyle bahtiyarım falan çünkü karşıdaki vatandaş elinde bir telefon dünyanın farkında değil.

Ya da

Uzun yıllar görüşmediğiniz aile bireyleriyle buluştunuz. Dost meclisi her şey harika… Hararetle görüşmediğiniz zamanlarda başınızdan geçenleri anlatıyorsunuz… Vatandaş son model akıllı telefonunu çıkarmış sosyal medyada check-in yapıp adınızı facebook’ta etiketliyor.

İşte “Phubbing” bu yukarıda örneklemeye çalıştığım durumlar için kullanılıyor.

Peki siz de bir Phubber misiniz?

Akıllı bir telefonunuz var ve her daim elinizi uzatsanız alabileceğiniz bir noktada mı?

Bölünen gece uykularınız arasında ya da sabahın ilk dakikalarında telefonunuzu elinize alıyor iletilerinize bakıyor ya da sosyal medyayı mı kontrol mü ediyorsunuz?

Birileriyle sohbet ederken gözünüz bir yandan da telefonun ekranını mı tarıyor?

Telefonunuzu almaya unuttuğunuzda ya da telefonunuz çekmediğinde hatta 3G gittiğinde huzursuzlanıyor musunuz?

Birçok sorunu telefonunuz yardımıyla çözebileceğinizi “Dur google’dan bakayım.” diyerek telefonunuza sarılıyor musunuz?

Tüm bu sorulara yanıtınız “evet” ise geçmiş olsun demek istiyorum. Siz de “Phubbing”e kapılmışsınız demek… Geçmiş olsun diyorum çünkü bu durum bazı toplum psikologları tarafından sosyal bir hastalık olarak nitelendiriliyor.

“Phubbing” için kısaca şöyle denebilir: Telefonlu görgüsüzlük…

İşte size dünyadan Phubbing manzaraları…


p
phubbing

 

phubbing nedir

phubbing nedir 2

phubbing nedir 1

Phubbing (1)

Phubbing (2)

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir