Bizde Sizdeniz Artık…(Küçük Amerika Hayali)

Sanırım 1950’li yılların ortalarında ilk önce bakanlardan Nihat Erim sonra da dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar -ki milli mücadele dönemini her ayrıntısıyla bilen ve kimlere karşı savaşıldığının farkındadır diye biliyoruz- “ülkemiz yakında küçük Amerika olacak” diye söylemişti. Vizyon sahibiymiş, artık bizde Amerika olduk sayılır.

 

–Artık bizim de seri katillerimiz var, amaçsızca öldüren! Sırf kan dökmek için hiç tanımadığı bir insanın canını alabilecek kadar cani ruhlu katillerimizle bizde sizdeniz artık!

 

–Bizimde sokaklarımızda evsizler, sokak çocukları, tinerciler cirit atıyor. Bizde öldürdük el birliğiyle taşra hayatını ve büyük şehirlerin büyüsüyle taşındık apar-topar kentlere. “Atm”lerde sabahlayan evsizlerimizle bizde sizdeniz artık!
–Bizim de topraklarımız komşu ülkelere bomba taşıyan uçaklarla dolu. Vefasızlığın bir devlet politikası haline gelmesiyle bizde sizdeniz artık!

 

–Bizimde aile içi şiddet haberlerimiz ilk sıralara tırmandı. Eski eşleri tarafından pompalı tüfeklerle öldürülen kadın ve çocuk sayılarımızla, bizde sizdeniz artık!
–Bizim televizyonlarımızda da önceden ayarlanmış konuklarla çekilen “reality şovlarımız”, acayip yarışmalarımız, saat başı tekrarlanan dizilerimiz var. Halkı uyutmanın en güzel yolu olan tv. programlarımızla bizde sizdeniz artık!
–Bizimde “fast-food”larla yaşayan obez bir yeni neslimiz var. Hamburger yiyip kola içmeyi medeniyet ölçüsü sayan XXL beden gençlerimizle bizde sizdeniz artık!

 

–Bizim sokaklarımızda artık İngilizce tabelalarla dolu. Alışveriş merkezlerinden çıkmayan insanlarımız ve yürüyen merdivenlerde 10 taksitle aldığımız yeni” Iphone”larımızla bizde sizdeniz artık!

 

–Bizimde öldüğü; bedeni koktuktan sonra anlaşılan komşularımız var artık. Asansörlerde farklı noktalarlı seyreden ve bir günaydını bile çok gören gözlerimizle, bizde sizdeniz artık!

 

Aramızda koca bir okyanus var, evet, ama artık ruhlarımız bir! Bizde küfrediyoruz Kızılderililere, Rambo bizimde kahramanımız, alçak Vietnamlılara bizde kin duyuyoruz, bizde sinirlendiğimizde “shit”, kızdığımızda “f.ck” diyoruz artık. Konuşması sırasında ezan başlayınca susan Obama bizimde başkanımız sayılır, bizde dua ediyoruz Irak’ta savaşan “Black Water”lı askerlerinize en tepeden, sür manşetten veriyoruz kayıplarınızı, evimizde olmuş gibi hissediyoruz 11 Eylül acınızı… Bizde sizdeniz artık, bizde sizdeniz!

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir