Boks, Bir Spor mudur?

boksun zararlarıBoksun Tarihçesi: Boksu ilk olarak Eski Yunan’da ve Roma’da görmekteyiz. O zamanlarda da boks önemli “spor”lardan biriydi. Yalnız o dönemlerde boks çok acımasız bir şekilde yapılır ve bir taraf ölene kadar devam ederdi. Bu şiddet ve ölümler yüzünden boks yasaklandı. Ta ki 18. yy’la kadar. 1719’da James Fig, Londra’da bir ring kurdu ve insanlara hem ders verdi hem de kendisi dövüştü. O zamanlar boks çıplak elle yapılıyordu. Hiçbir kural yoktu. Dövüş saatler boyunca devam ediyordu ve bazen yine ölümler meydana geliyordu. 1866 yılında Amatör Spor Kulübü kuruldu ve John Chambers ve VIII. Queensburg markisinin yönlendirmesiyle eldivenli maçlar yapılmaya başlandı ki bunu da çağdaş boksun temelleri sayabiliriz.http://www.aynadakiler.com/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

Boksun Faydaları: İnsanların güçlenerek vücut gelişimini sağlayan ve bunun yanında özgüvenini artıran bir spordur.

boksun faydalarıBoksun Zararları: Maç sırasında gardınız düştüğünde ya da gardınız yokken rakibinizin vücudunuzun herhangi bir yerine gelen şiddetli bir darbe sonucunda darbeyi alan kişiyi kalıcı bir zarar verebilir. Bunun yanında beyne gelen darbelerde beyin hücrelerinin öldüğü de aşikardır. Ayrıca nörologlar da boksun beyin hasarlarına yol açtığını açıkça belirtiyorlar.

Boks Etkisiyle Hasta Olan Boksörlere İki Örnek: Sanırım burada en başta Muhammet Ali’yi saymalıyız. Muhammet Ali, kafasına aldığı darbeler sonucunda parkinson hastalığına yakalanmıştır. Türk boksör Fahri Sarar’ı da yine boks müsabakalarında kafasına aldığı darbeler sonucunda parkinsona yakalandığını belirtebiliriz. Fahri Sarar bununla ilgili olarak hareketlerinde yavaşlama olduğunu ve hafıza kaybı yaşadığını da belirtmiştir.

Son Olarak: 2010 yılında Konya İl Birinciliği müsabakalarında bir genç rakibinden aldığı darbeler sonucunda öldü.

2011 yılında Rusya’da yapılan müsabakanın birinde rakibinden aldığı darbeler sonucunda 27 yaşında bir genç ringde hayatını kaybetti.

Muhakkak araştırdığımızda karşımıza böyle haberler çıkacaktır. En son daha dün düşmüştür böyle bir haber, ajanslara. Endenozya’da 17 yaşında bir genç ringde kafasına aldığı darbeler sonucunda beyin kanaması geçirmiş ve orada ölmüştür. İşte haberin videosu:

Sonuç olarak “boks sporsa, savaş bir olimpiyat”tır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir