Boşluğa Dokunmak

touching_the_void

Gerçekle kurgunun bir arada verildiği yapıtlardan biri Boşluğa Dokunmak. Joe Simpson ve Simon Yates’in yaşamının bir kesitini sunan film özellikle tırmanıştan zevk alanların kaçırmaması gereken yapıtlar arasında yer alıyor.

Joe Simpson ve Simon Yates 1985 yılında Peru’daki Siula Grande zirvesine yaptıkları yolculuğu anlatan filmin yönetmenliğini Kevin Macdonald üstlenmiş. Brendan Mackey, Nicholas Aaron, Richard Hawking, Simon Yates, Ollie Ryall’in oyunculuklarıyla ortaya çıkan film bir buçuk saatin birazcık üzerindeki bir zaman diliminde genç ikilinin başından geçen yedi günü anlatıyor.

Joe ve Simon daha önce hiç kimsenin tırmanmayaı başaramadığı Siula Grande zirvesine tırmanmayı amaçlamaktadırlar. Zorlu tırmanışın ilk günleri oldukça başarılı geçer ancak iniş tam bir kabusa dönüşecektir. Joe bacağını kırınca Simon yükseltiye rağmen onu dağda bırakmaz ve indirmeye karar verir ancak öyle bir noktaya gelirler ki Simon Joe’yi tutan ipi kesmekle kesmemek arasında yaşam ve ölüm arasında seçim yapmak zorunda kalır. Yaşamayı seçen Simon ipi keser ve dağdan aşağı büyük bir vicdan azabıyla iner. Joe düşmesine rağmen ölmez ve günler sonra kamp yaptıkları alana ulaşır.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 30 Ekim 2014

    […] Gerçekle kurgunun bir arada verildiği yapıtlardan biri Boşluğa Dokunmak. Joe Simpson ve Simon Yates’in yaşamının bir kesitini sunan film özellikle tırmanıştan zevk alanların kaçırmaması gereken yapıtlar arasında yer alıyor. Yazının devamını okumak için tıklayınız. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir