Bu Hoca “Bizum Hoca”

bizum hoca

Seyrettiğim Karadeniz filmleri içinde şiveyi en iyi yapan oyunculardan kurulu bir kadrosu vardı “Bizum Hoca”nın. Alay Cihan, İsrafil Köse, Tahsin Taşkın gibi has be has Karadenizli oyuncuların filmde oynaması, diğer oyuncuların da şiveleri gayet başarılı yapması filmi bu yönden başarılı kılmış.

“Bizum Hoca” Trabzon’un bir köyünde yaşamaktadır. Yaşadığı köye yeni bir imam gelene kadar onun imamlık yapmasını isterler. İlmini İslam alimi babası Ahmet Fevzi Hoca’dan almıştır. İnsanlara ahlaklı olmayı, vicdanın her şeyden üstün olduğunu anlatmaya çalışır “Bizum Hoca”. Bunu yaparken Karadenizli bir insanın keskin zekasıyla yapar. “Bizum Hoca” görevini sürdürürken köylerine HES yapmak için gelirler. Derelerini HES’e vermemek için çaba gösteren köylülerin lideri “Bizum Hoca”dır tabi ki. Ardından köye yeni hoca gelir ama köylülerin HES direnişi devam eder.

bizum hoca hes

HES direnişi ile doğayı korumanın önemini, köyde yoksul kalan insanlara yardımı ile ahlaklı ve vicdanlı olmayı, çocuklara uçurtma yaparak çocuklara sevgiyi ve onlara değer vermek gerektiğini, Barcelona maçını Arap kanalından seyrederken ablasının her sözden sonra “amin” derken eleştiri yapması ile Kuran’ı sadece okuyup onu anlama çabası içine girmediğimizi, çevreye özenli davranması ile çevreye önem vermemiz gerektiğini ve daha nicesini veriyor “Bizum Hoca”. Kısacası “Bizum Hoca” yürekli ve neşeli kişiliği ile Karadeniz’in bilge bir kişidir aslında.

Her ne kadar dar bir bütçeyle yapılsa da sağdan soldan “Bu filmde ne kadar çok küfür var.” gibi eleştiriler gelse de onlara hayatın içini hatırlatır, beğenerek hatta bayılarak seyrettikleri yabancı filmlerin repliklerinin nedense hep “fuck” ile başladığını unutmamak gerektiğini belirtirim. Ya da ilk film hariç başka bir şey üretmeyen ve sadece koca cüssesiyle bildik hareketleri yapan Recep İvedik 3 ve 4’ün beğenerek seyredildiğini hatta “En Çok Seyredilen Film” unvanını aldığını da aklımızın bir köşesine yazmalıyız. Bu filmleri beğenerek seyredip iş “Bizum Hoca”ya geldiğinde eleştiriyorsak orada bir yanlışlık vardır demektir.

bizum hoca fotoğrafları

“Bizum Hoca” aynı zamanda politik güldürünün de dibine vurmuş bir film olmuş. Eee, insanlarımız anlatıldığında anlamıyorsa güldürelim demiş senaristimiz sanırım. Gülünce belki neye güldüklerini düşünürler demiş, kanaatindeyim.

Bu sıcak, zeka dolu filmin senaryosunu Yılmaz Okumuş yazmış. Filmin yönetmen koltuğunda ise Yılmaz Okumuş ve Serkan Acar var. “Bizum Hoca” rolünü ise Cezmi Baskın oynamış. Cezmi Baskın’ın oyunculuğuna bir kez daha hayran kaldım bu filmde. Bu rolün altından da ustalıkla kalkmış. Onun gibi usta bir oyuncuya da bu yakışırdı zaten. Müzikler ise bir harika.

Şehrin gürültüsünden bunalıp köy havası almak istiyorsanız, HES’lere karşı haklı bir direniş görmek istiyorsanız ve gülmek istiyorsanız “Bizum Hoca”yı seyredin derim.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir