Bu Türk Doktorlar Uçuyor!

Son zamanlarda Türk doktorlarının büyük başarılarını hem yazılı hem de görsel medyadan takip ediyoruz. Hatta, takip edemiyoruz bile. Çünkü büyük ve önemli başarılara imza atan doktorlarımızın sayısı o kadar fazla ki bazen takip etmekte bile zorlanıyoruz. Tabi, bu başarıları bizler duydukça hem mutlu oluyor hem de onlarla gurur duyuyoruz. “Bu Türk doktorlar uçuyor!” demekten de kendimizi alamıyoruz.

Sizlere bu yazımızda, bu doktorlarımızın bazılarından ve başarılarından bahsedeceğiz:http://www.aynadakiler.com/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

ömer özkanProf. Dr. Ömer Özkan: Onu artık dünya tanıyor. Ömer Özkan, 2011 yılında dünyada ilk kez rahim naklini gerçekleştirdi. Geçen yıl ise yine dünyada ilk defa aynı anda çift kol ve bacak naklini gerçekleştiren Sayın Özkan, yine aynı zamanda Türkiye’de ilk defa dünyada ise yalnız birkaç kez yapılabilen “tam yüz naklini” gerçekleştirdi.

bülent önalDoç. Dr. Bülent Önal: Amerikan Çocuk Ürolojisi Derneği tarafından en iyi klinik araştırma dalında ikincilik ödülü alan Sayın Önal, çocuklarda sık görülen bir hastalık olan idrar yolu reflüsünde böbrek hasarından sorumlu olan genlerin saptanması üzerinde çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar ile böbreğinde bozulma olabilecek çocukların ayırt edilmesini amaçlıyor.

Prof. Dr. Eray Copcu: Dünyada ilk kez kendisi tarafından uygulanan ve adıyla anılan ameliyat tekniğiyle proteze ihtiyaç duyulmadan estetik operasyon yapıyor.

talat kırışProf. Dr. Talat Kırış: Doktorların 20 yaşını görmez dedikleri Iraklı bir çocuğu hayata bağlamıştır Sayın Kırış. Beyninde tümör olan bu çocuğu 12 saatlik bir ameliyatla hayata bağlamışlar. Ameliyat esnasından çok ciddi kan kaybı yaşanıyor ve Ali’nin tansiyonu ölüm sınırına getiriliyor. Hastaya 40 ünite kan ve plazma veriyorlar ve Sayın Kırış bunun vücuttaki kanın birkaç kez değiştirilmesi anlamına geldiğini söylüyor. Tümörün temizlenmesi için Ali’nin kafatası açılıyor ve yüzü ortasından kesilerek yani yüzü ikiye ayrılarak  elmacık kemiği, göz çukurunun alt, üst ve yan duvarlarını oluşturan kemikler ve burnun arkasındakiler tamamen çıkarılıyor ve tümörün %98’i temizleniyor. Parçalar daha sonra ince mini plaklar aracılığıyla yerine konuluyor. Bu ameliyatı ise sadece dünyada birkaç merkez gerçekleştirebiliyor.

murat bozkurtProf. Dr. Murat Bozkurt: Daha yeni bir haber bu. Dünyada ilk defa bir kadavradan yapılan hem iç hem de dış menüsküs naklini gerçekleştiriyor Sayın Bozkurt. Bundan önce sadece bir menüsküs nakli yapılırken Sayın Bozkurt, iki menüsküs naklini de aynı anda gerçekleştirmiş olup 12. sınıf öğrencisi olan genç voleybolcumuza ileride bir protez ameliyatı riskini ortadan kaldırıyor ve belki de en önemlisi spora dönme ihtimalini sağlıyor.

Ben, sizlere doktorlarımızın gerçekleştirmiş olduğu başarılardan sadece birkaç önemli örneği sundum. Emin olabilirsiniz ki daha nice başarılara imza atıyor doktorlarımız. Doktorlarımızı, gerçekleştirdiği bu başarılarından dolayı tebrik ediyoruz. Aklıma hemen Milli Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü geliyor: “Beni, Türk hekimlerine emanet ediniz.”

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir