Bunları Biliyor musunuz?

Bu yazımızda size tarihin tozlu sayfaları arasında kalmış birkaç küçük ama ehemmiyet bakımından büyük bilgiler paylaşacağım. Umarım bu bilgiler son zamanlarda iyice çoğalan Atatürk düşmanlarına bir parça cevap olur umarım.

* Mustafa Kemal’in hem anneden hem de babadan dedesi hocadır. Anneden dedesi Sofuzade Feyzullah Efendi’dir, babadan dedesi ise Hafız Ahmet’tir.

* Bugünlerde Mustafa Kemal’e diktatör demeye çalışan tayfa Atatürk hayattayken Amstrong’un onun hakkında yazdığı “Bozkurt” adlı kitabı bilirler mi? Amstrong, “Bozkurt”ta Atatürk’ü kötüler, onun aleyhinde çokça şey yazar. Mustafa Kemal, bu kitabı okuduğunda, kitabın yayımlanmasına “Bu kitabı okuyacak halk beni tanıyor.” düşüncesinden hareketle karşı çıkmamıştır.

* Mustafa Kemal’in ölümünden sonra Atatürk düşmanlığını körükleyen iki merkez vardır. Bunlardan birisi İngiliz menşeli birisi de Fransa menşelidir. İngiltere menşeli olanların kaynağı Rıza Nur, Fransa menşeli olanların kaynağı ise Mevlanzade Rıfat’tır.

* İngiliz menşeli olanlar yani Rıza Nur’un yazdıkları Mustafa Kemal’i toplumun gözünde itibarsızlaştırmak için yazılmıştır. Daha açık bir dille yazacak olursak Rıza Nur’un yazdıkları Atatürk’ün “ahlak” yönünün zayıf olduğuna dairdir. Fransız menşeli olanlar yani Mevlanzade Rıfat’ın yazdıkları ise Mustafa Kemal’in “dini” yönden olumsuz anlamda eleştirir.

* Mustafa Kemal’i ahlaki anlamda topa tutan Rıza Nur bakın kendisi için aynı kitapta neler söylüyor: “Ben şüphesiz nevrostikim… Kadın olmak istiyordum… Yalancıyım… Hayat arkadaşım (karısı anlamında kullanılmamıştır) var bana boynuz taktı… Kadın olmak istiyordum…”

* Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı başlamadan çok daha önceleri hem Rıza Nur’u hem de Mevlanzade Rıfat’ı vatan hainliği ile suçlamıştır. Onları, günün mecmualarında sert bir şekilde eleştirmiştir.

* Okullarda okutulan tarih dersinin içeriğine “resmi tarih anlatılıyor” şeklinde dil uzatanlar 1949’da ABD ile yapılan anlaşma sonucunda tarih dersi müfredatının oluşturulduğunu bilsinler.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir