Burcu Namlı İntiharı ve Yehova Şahitleri

Önceki gün Boğaz Köprüsü’nden Burcu Namlı adlı bir hanım çırılçıplak atlayarak intihar etti. Burcu Namlı’nın intiharından sonra Bucu Namlı’nın Yehova Şahitleri’ne bağlı olduğu ortaya atıldı ama ailesinin bugün yaptığı açıklamaya göre Burcu Namlı’nın daha önceden Yehova Şahitleri’ne üye olduğunu ve oradan ayrıldığını açıkladı. Böyle de olsa önceki günden itibaren Yehova Şahitleri konusu tartışıldı, durdu. Çünkü ülke olarak böyle bir gündeme ihtiyacımız vardı. Yani bizim yoktu da bazılarının ihtiyacı vardı. Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken, bir büyük deprem kapımızı çalacağa benzerken, Soma faciası hala belleklerde acı bir şekilde dururken, alevi konusu ülkemizde şiddetli bir şekilde tartışılırken böyle suni gündemlere ihtiyacımız vardı.

yehova-şahitleri

Peki, kimdir bu Yehova Şahitleri?

“Ben Yehova’yım. İsmim budur. Hakkım olan onuru bir başkasına, bana sunulan övgüleri oyma putlara bırakmayacağım.” (İşaya 42:8)

1872 yılında ilkokul mezunu Amerikalı papaz Charles Russel tarafından kurulmuştur Yehova Şahitliği. 1916 yılına kadar bu gruba önderlik eden Russel 1916’da öldüğünde geriye altı kitap bırakmıştır. Yedinci ve son kitabı Russel’in arkadaşı ve Şahitlerin yeni lideri H. F. Rutherford yazmıştır. Gruba 1931 yılına kadar Russelcılar deniyordu, 1931 yılından sonra Yehova Şahitleri adını almıştır.

Yehova Şahitleri her şeyi yaratanın ve kutsal kitabın yazanın Yehova olduğuna inanır. Teslis inancına inanmazlar. Ahiret inançları kuvvetlidir ama cehennnem inançları yoktur. Yehova Şahitleri kurtuluşun iyi bir imanla, iyi işler yapmayla ve itiat etmeyle olacağını belirtirler lakin inanç sistemi ile ilgili pek bir şey demezler.

Yehova Şahitleri kilisenin Kutsal Kitabı tahrip ettiğine inanır. Sigara içmezler, silah tutmaya ve öldürmeye karşıdırlar. Bu sebeple askerlik yapmazlar, savaşlara katılmazlar, siyasete girmezler ve kan nakli yaptırmazlar.

Kurtuluşun Armegeddon Savaşı ile olacağına inanırlar. O savaşta İsa Mesih’in yanında olanlar kurtuluşa erecek ve diğer insanlar kaybedecektir. Tanrının Gökteki Krallığı kurulduğunda iyiler kazanacak ve kötüler kaybedecektir. Bu kazanma ve kaybetme Dünya cenneti ile olacaktır. İyilerin tekrar dirileceğine inanan Yehova Şahitleri, kötülerin sonsuza kadar yok olacağına inanır. Şeytan ve cinler esir tutulmuş bir şekilde 1000 yıl bu düzen devam edecek, İsa Mesih ve iyi insanları kimse kandıramayacak böylece doğru yoldan insanlar sapmayacaktır. Bu, 1000 yıllık Krallıktan sonra şeytan ve cinler yok olacak, insanların hiçbir sorunu kalmayacak, İsa Mesih görevini tamamlayacak ve yetkilerini tekrar Yehova’ya bırakacaktır.

Yehova Şahitleri konusunu kısaca bu şekilde açıklayabiliriz. Burcu Namlı adlı hanımın intiharından sonra Yehova Şahitleri konusunun gündeme oturması bence bilinçli yapılan bir karartma çalışmasıdır, suni gündem oluşturma gayretidir. Suni gündemler her zaman asıl gündemi gölgeler ve toplumun doğruları görmesini engeller.

Soma faciasını unutturmaya çalışmak için ve Alevi sorunumuzu sümen altı etmek için bu girişimler boşa çıkmalıdır. Yehova Şahitleri konusu Soma faciasını unutturmasın.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir