Burmalı Ekmek

burmalı-ekmekYarım kilo elenmiş unun üzerine yarım paket yaş maya ve bir tatlı kaşığı tuz konur. Bu karışımı ılık suyla beraber kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğuracağız. Yoğurduğumuz hamur iki saat dinlenmeye bırakılır. Daha sonra hamurumuz ceviz büyüklüğünde parçalara ayrılarak ince ince açılır.http://www.aynadakiler.com/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

Önceden erittiğimiz iki kaşık tere yağı ile bir çay bardağı sıvı yağı karıştırılıp açılan her bir yufkanın üzerine bu karışımda sürülür. Yufkanın üzerine yağ sürüldükten sonra arzuya göre kıyma, peynir, patates, ıspanak ya da hiçbir şey koymadan sade bir şekilde yufka rulo haline getirilir. Rulo haline getirdiğimiz yufkayı, burgu haline getirmek için iki ucundan tutarak birbirinin aksi yönünde çeviririz.

Daha sonra burgu haline getirdiğimiz yufkamızı, tepsimizin ortasından başlayarak daireler çizerek yerleştiririz. Aynı işlemi ceviz büyüklüğünde hazırladığımız bütün hamurlara uygulayıp daireler halinde tepsimizin içini kaplarız.

Tepsi dolduktan sonra elimizde buluna erimiş yağın içine bir yumurta karıştırıp daire haline getirdiğimiz yufkaların üzerine süreriz. Kızgın fırına tepsiyi yerleştirip tahmini olarak 30-35 dakikada burmalı ekmeğimiz hazır olacaktır. Çayın yanında iyi gider. Afiyet olsun.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir