Büyük Atatürk’ten Küçük Öyküler

büyük atatürk'ten küçük öyküler“Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir. Cumhuriyeti ve onun gereklerini yüksek sesle anlatınız. Bunu yüreklere yerleştirmek için elverişli olan hiçbir durumu kaçırmayınız.” Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ne güzel anlatmış. Emperyalist devletler, bu cennet toprakları dört bir taraftan çelik zırhları ile sardığında kimi İngiliz kimi Amerikan mandasını savunurken o yiğit komutan “Geldikleri gibi giderler!” inancını sadece dille değil bütün zerrelerinde hissederek, büyük bir inançla söylüyordu.

Nitekim bir 16 Mayıs günü düşmanların pis ayaklarıyla kirlettiği başşehir İstanbul’dan ayrılmış, Anadolu’nun bakir bir köşesi olan Ankara’yı güçlü hamlelerle yeni cumhuriyetin başşehri yapmış ve Fatih’i, Fatih yapan İstanbul’u ve bütün yurdu düşmanlardan temizlemiştir.

Düşmanla savaş geride kalınca ekonomi, eğitim, sağlık, kültür, tarım gibi bir milleti ayakta tutan alanlarda yapılan savaş başladı. Kısacası Atatürk’ün yaşamı milleti için mücadeleyle geçti. Milleti için çalışıp, didinen Atatürk’ü yeni nesiller olarak bizler görmesek de onun fikirlerini, duygularını anlamaya çalışmalıyız.

Çocuk Edebiyatı’nın usta ismi Süleyman Bulut “Büyük Atatürk’ten Küçük Öyküler” seri kitapları ile çocuklarımıza Atatürk’ün birbirinden güzel anılarını, sıcacık diliyle öyküleştirerek sunmuş. 4, 5 ve 6. sınıfa giden çocuklarımıza Atatürk’ün duygularını, düşüncelerini hissettirmek ve kavratmak istiyorsanız Can Yayınları’ndan çıkan birbirinden güzel bu üç kitabı gönül rahatlığıyla okutabiliriz. Çocuklar, zevkle ve bir çırpıda okuyacaklar.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir