Büyük Yazarların Küçük Sırları-2

poeEdgar Allan Poe

Üç yaşında öksüz kalan şairimiz, John ve Fraqncis Allan isimli varlıklı bir çift tarafından yetiştirildi.

Üvey babasının soyadını göbek adı olarak kullandı.

İçkiye ve kumara karşı tutkusu belirgin derecede tuhaftır. Ağzını şapırdatmadan ve yutkunmadan bir kadeh içkiyi tek yudumla mideye indirdiğini sınıf arkadaşlarından öğreniyoruz. Karanlıktan korktuğu bilinmektedir.

27 yaşına geldiğinde 13 yaşındaki kuzeniyle evlenmiştir. Çocuk denecek yaşta biriyle evlenmenin uygun olmadığı söylense de buna pek itibar etmemiştir. Ağır alkol tutkusu nedeniyle ölümünden önce beş gün boyunca kaybolmuş ve bir tavernanın önünde sarhoş bir halde bulunmuştur. Bulunduktan iki gün sonra hayatını kaybetmiştir.

622328648charles-dickensCharles Dickens

1824’de borçlular hapishanesine atılır. İşi ayakkabı cila şişelerinin üstüne etiket yapıştırmaktır. Bu işi haftanın her günü 12 saat yapmaktadır. Hikayeleri yayınlandıktan sonra bu ağır işi bırakmıştır.

Dickens, takıntılı bir adamdı. Masa ve sandalyenin istediği gibi düzenlenmediği bir odada yazı yazmayı reddeden düzen takıntısı bir kişiliği vardı. Uğur getirmesi için her şeye üç defa dokunurdu. Cuma gününü şanslı günü olarak kabul ederdi.

Yüzü Kuzey kutbuna bakacak şekilde yatardı. Gezegenin manyetik alanına göre hizalanmasının yaratıcılığını beslediğine inanırdı.

Boş zamanlarında Paris morguna gider ve sahipsiz cesetleri incelerdi. Buna da “iğrençliğin çekiciliği” demiştir.

tolstoyLeo Tolstoy

Öğretmenleri tarafından “öğrenmeye ne kabiliyeti ne de hevesi olan birisi değil” diye tanımladığı bir öğrencidir.

Kırım Savaşı gazisi olan yazar, çepeçevre ölüm korkusuyla sarılıdır.

Fazlasıyla yaşlı ve çirkin olduğu kanaatindedir. Bu sebeple bir doktor kızı olan Sofia’nın kendisiyle evlenmeyi kabul etmesine hayret ettiği söylenir. Sonya’dan On üç çocuğu olmuştur.

Orta yaş krizi diye adlandırılan bir dönemde Tolstoy seksi, tütünü, eti, alkolü bırakarak “Hristiyan Anarşizmi” adını verdiği bir perhize girdi. 1901’de aforoz edildi.

Moğol hükümdarı Cengiz Han’ın soyundan geldiği söylenmektedir.

82 yaşında 48 yıllık eşine bir teşekkür notu bırakmış ve “son günlerimi tek başıma ve sükünet içinde geçirebilmek için dünyadan vazgeçiyorum” diyerek evinden ayrılmıştır. Tolstoy 20 Kasım 1910’da bir tren istasyon şefinin bürosunda yere yığılarak hayatını kaybetmiştir.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir