Çalılar Dünyası: Giriş Sorunsuz ya Çıkış?

çalılar dünyası

“Günümüzün çocukları hangi tür kitapları okumayı sever?” sorusuna sanırım çoğumuz “İçinde fantastik ögeler barındıran kitapları sever.” diye cevap veririz. Biz büyükler de kitapların içeresinde çocukların bu isteğine uygun olarak fantastik ögelerin olmasını ister, bunun yanında ise çocuklarımızı doğru yönde etkileyecek ve onlara doğru bilgiler kazandıracak kitaplar okumasını isteriz. Bu iki özellik bir araya geldiğinde içimiz rahat eder, gönül rahatlığıyla bu kitabı çocuklarımıza okutabiliriz. İşte “Çalılar Dünyası” kitabı da bu özellikleri içerisinde barındıran bir kitap. 4 ve 5. sınıf öğrencilerimize gönül rahatlığıyla okutabiliriz bu kitabı.

Gelelim kitabımızın içeriğine… Çağıl okumayı seven, “tuhaf ama büyüleyici bir kızdı”. Berk ise Çağıl’ın büyüsüne kapılmış, cesaret gerektiren durumlarda cesaretli bir çocuktur. İlk bölümde kitaplar ve okumanın üzerine sohbet eden Berk ile Çağıl, daha sonraki bölümlerde fantastik olayların içine sürüklenirler. Bu fantastik olaylara sürüklenmelerinde Çağıl’ın etkisi büyüktür. Berk ise sadece onun büyüsüne kapılıp, peşinden gider.

Fantastik olayların kapısını Çağıl’ın daha önce keşfettiği “Çalı Ev” aralar. Bu evden girdiklerinde “Çalılar Dünyası”na adımlarını atarlar ve olaylar ardı arkasına gelişir.

* Çalılar Dünyası’nda kimler yaşıyor?

* Dost mu düşman görünen kargalar yoksa düşman mı dost görünen kocaman sürüngen?

* Başka çocuklar var mı Berk gibi oraya getirilen yoksa Berk tek mi sadece kapana kısılan?

* Çağıl, çalı mı yoksa çalı mı Çağıl?

* Bu dünyada bizden başka çalı insanlar mı var?

* Çocuklar Çalılar Dünyası’ndan çıkabilecek mi?

Bu ve buna benzer birçok sorunun cevabını kitapta bulmak mümkün. Çocuklarınıza arkadaşlık, dostluk, güven ve cesaret kavramlarını sorgulatmak istiyorsanız ve bunu yaparken çocuklarınızın heyecanını, mutluluğunu ve neşesini artırmak istiyorsanız özellikle 4 ve 5. sınıfa giden çocuklarınıza Altay Öktem’in “Çalılar Dünyası” kitabını okutun.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 13 Nisan 2015

    […] “Günümüzün çocukları hangi tür kitapları okumayı sever?” sorusuna sanırım çoğumuz “İçinde fantastik ögeler barındıran kitapları sever.” diye cevap veririz. Biz büyükler de kitapların içeresinde çocukların bu isteğine uygun olarak fantastik ögelerin olmasını ister, bunun yanında ise çocuklarımızı doğru yönde etkileyecek ve onlara doğru bilgiler kazandıracak kitaplar okumasını isteriz. Bu iki özellik bir araya geldiğinde içimiz rahat eder, gönül rahatlığıyla bu kitabı çocuklarımıza okutabiliriz. İşte “Çalılar Dünyası” kitabı da bu özellikleri içerisinde barındıran bir kitap. 4 ve 5. sınıf öğrencilerimize gönül rahatlığıyla okutabiliriz bu kitabı. Yazının devamını okumak için tıklayın. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir