Çanakkale Ruhu ve Türkülerimiz

18 Mart 1915… Çanakkale Deniz Savaşı’nın kazanıldığı tarih. Yedi düvel, batının ufuklarından biri olan Çanakkale Boğazı’nı çelik  zırhlıları ile sarmıştı. Düşmanlar yani İtilaf Devletleri bu saldırıyla Çanakkale Boğazı’nı geçerek Osmanlı İmparatorluğunun başkenti olan İstanbul’u ele geçirmeyi, böylece Boğazların kontrolünü elinde tutmayı planlıyordu. Ayrıca Rusya’ya her türlü yardımı yapabilmek için Çanakkale’den geçilmesi gerekiyordu.

“Şu boğaz harbi nedir, var mı ki dünyada eşi?

En kesif orduların yükleniyor dördü beşi,

-Tepeden yol bularak geçmek için Marmara’ya

Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya,”

diyordu Akif, yedi düvelin küçük bir kara parçasını ele geçirmek ve daha sonra büyük ideallerini gerçekleştirmek için dört, beş orduyla saldırdığını açıkça anlatmak için. Geldiler “Eski Dünya”dan, “Yeni Dünya’dan ortalık mahşer yeri olsa da kahraman Türk milleti geçit vermedi Çanakkale’den.

Atalarımız, kahraman Türk milleti… Büyük fedakarlıklar gösterdi, büyük bir ruh vardı ortada. O ruhu yine en iyi Akif anlatıyordu şüphesiz:

“Şuheda gövdesi, bir baksana, dağlar taşlar,

O, rüku olmasa, dünyada eğilmez başlar,

Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor

Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!”

Çanakkale Savaşları her yönüyle tarihe damgamızı vurduğumuz bir savaştır. Bu savaşın neticesinde yardım alamayan Rusya’da çarlık rejimi devrilmiştir ve belki de en önemlisi kahraman Türk milletinin bağrından çıkmış, kahraman bir subay olan Mustafa Kemal’in adı herkes tarafından duyulmuştur.

18 Mart 2014’te Çanakkale Ruhu, Kurtuluş Mücadelesi Ruhu ile yanan yürekler olduğunu bilin ey bu topraklar için can vermiş yiğitler. Her ne kadar sizden, sizin ruhunuzdan uzak yaşayan insanlarımız olsa da “biz” yeteriz… Bu vesileyle Çanakkale Savaşlarında şehit olan atalarımızı ve tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Rabbim mekanlarını cennet etsin.

Son olarak sizler için bulabildiğim ve beğendiğim Çanakkale Savaşı ile ilgili türküleri paylaşacağım:

Çanakkale Türküsü – Çanakkale 1915 filmi eşliğinde

Hey On Beşli On Beşli – Herkes bu türküyü oyun havası olarak bilse de aslı öyle değildir. Çanakkale türküsüdür bu.

Eledim Eledim

Perçem Kapatmış Gözünü

Esat Kabaklı’dan Yeni Çanakkale Türküsü

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir