Çarçella – Anadolu’da Ateşle Oynamak

Tarihin her safhasında Anadolu’da ateşle oynayanlar olmuştur. Ama bilinmelidir ki bu ateşle oynayanların hepsi kendi yaktıkları ateşlerde kül olmuştur.

Sayın Erdal Sarızeybek’in bu kitabında Anadolu’daki Kürt isyanları çerçevesinde onlarca bilgiye ulaşabilirsiniz.

çarçella1Kitap, ilk önce Değerli Tarihçimiz Sinan Meydan’ın önsözü ile başlar ve altı bölümden oluşur. Birinci bölümde Sayın Sarızeybek “Çarçella” -Şemdinli’nin kuzeybatısında bir dağ bloğu- ve çevresinde orada görev yaptığı yıllarda neler yaşadığını anlatır. İkinci bölümde Yüzbaşı Hilmi Bey’i tanıyacak ve onun yiğitliklerini göreceksiniz. Bir de İbrahim Han Töre’yi tanıyacaksınız. Ardından Nasturiler hakkında geniş bir bilgi edineceksiniz ve Nasturilerin emperyalizmin pençesinde nasıl kıvrandığını göreceksiniz. Üçüncü bölümde bir taraftan bizi sırtımızdan vuran Şerif Hüseyin’i, bir taraftan da Medine’de kahramanlıklar yaratan Fahreddin Paşa’yı tanıyacaksınız. Bunun yanında Malta sürgünlerinin niçin sürgüne gönderildiklerini ve akıbetlerinin ne olduğunu okuyacaksınız. Dördüncü ve beşinci bölümde Anadolu’daki Kürt isyanlarını öğreneceksiniz. Bu isyanların başta aşiretler tarafından, ardından tarikat ve aşiretler ortaklığı ile çıkarıldığına şahit olacaksınız. Son bölümde ise yazar “Çarçella”ya atıfta bulunarak “PKK” tehdidinin hangi boyutlara ulaştığını anlatmaktadır.

Buraya kadar yazdıklarımı tekrar okuduğumda şunu söyleyebilirim açıkçası: Böyle bir kitap tanıtım yolunu hiç izlemesem de bu kitabı anlatırken bu yolu uygun gördüm. Bölüm bölüm kitapta neler olduğunu anlatmaya çalıştım. Çünkü kitabın her bir sahifesinde çok önemli bilgiler ve tespitler var. Emin olun kitabı okuduğunuzda yazamadığım daha çokça şey göreceksiniz.

Sayın Sarızeybek tarihçi olmasa da bir tarihçi inceliğiyle kitabını yazmış. O, geçmişimizden ders alınması istiyor. Kitabın satır aralarında bunları görebiliyoruz. Bir bilge edasıyla bize yol göstermeye çalışıyor. Önceki Kürt isyanlarında da emperyalistler vardı, şimdiki “PKK” olayında da var. Sadece oyuncular değişik ama yaptıkları aynı. Yaptıkları ülkemizi “Sevr”e götürmek yani parçalamaktır. Emperyalistler savaş meydanlarında yapamadıklarını Anadolu’da yeni bir isyan ateşi yakmaya çalışarak yani kardeşi kardeşe kırdırarak yapmaya çalışıyorlar…

Bugün doğuda olanlara bir ışık tutmak; tarihin içinde ağalar, şeyhler, şıhlar, aşiretler tarafından çıkarılan Kürt isyanlarını okumak istiyorsanız yani “PKK” olayını daha derinden anlamak istiyorsanız bu kitabı okumalısınız. Tabiki bunun yanında Nasturiler, Ermeniler, Nakşî şeyhleri ve bizim kahramanlarımız var.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir