Cemre: Doğa Canlanıyor

Bugün 6 Mart… Cemrenin üçüncüsü yani son olanı toprağa düştü. Sabah, odamızın penceresini açtığımızda bize solgun ışıklarıyla vuran güneşten de anlıyoruz ki müjde artık bize bahar geldi. Tabiata da müjde ki artık bahar geldi. Yakında sabah kalkıp odamızın penceresini açtığımızda güneş daha da ısıtacak bizi.

cemre-ne-demekBu sene güneş bizim yakamızı çok bırakmasa da bugün baharın tam olarak gelişini her yanda görmekteyiz. Kışın, her tarafta dört nala hüküm sürdüğü zamandan yavaş yavaş kurtulan doğa canlanmaya başladı. Çok vakittir görmeyi özlediğimiz güneş -bu sene çokça gördük-, bize yüzünü gösterir, etrafa taze tomurcuk kokuları ve taze toprak kokusu yayılmaya başladı. İnsanlar üzerilerinden atamadığı kış korkusu sebebiyle kışlıklarını çıkartamaz ama çıkartmak için büyük bir arzu duyar ve baharın gelecek olmasından hatta geldiğinden mutludurlar. İşte, bunları bize ve doğaya yaşatan “cemre”nin vaktinin gelmiş olmasıdır.

Cemre baharın gelişini, uyanan doğayı ve kışın artık geride kaldığının müjdesini haber verir. Arapça olan cemre kelimesi “kor halindeki ateş” anlamına gelir. Türk Dil Kurumu, cemreyi, “Şubat ayında birer haftacemre ne zaman düşer arayla havada, suda ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişi.” olarak açıklar. Bu ifade, bize, cemrenin ilkbaharın müjdeleyecisi olduğunu gösteriyor. İlk cemre 20 Şubat’ta havaya, ikinci cemre 27 Şubat’ta suya ve son cemre de 6 Mart’ta toprağa düşer. Her cemre düştüğünde sıcaklık artar. Cemrelerin aralarında hafif sıcaklık düşüşleri gözlemlenebilir.

Ülke gündeminin bu kirli havasından biraz kurtulmak isteyenler dönüp doğaya baksınlar. Orada birbirinden güzel şeyler göreceğiz.

Cahit Sıtkı ne güzel de demiş “İlk Cemre” şiirinde:

Kar eriyivermiş, buz kırılmış;
Kuşlar gibi azad olmuş sular,
Toprağa düşer düşmez ilk cemre.
Arzın bağrında bin yol açılmış,
Aktıkça akmış, şad olmuş sular;
Dağ başlarından ta denizlere.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir