Cep Boy Kitap Okunur mu?

Cep boy kitapları hepiniz bilirsiniz sanırım. Nice zamandır ben de bu tür kitapları görür ama bir türlü bu kitapları almaya elim gitmezdi. Aslına bakarsanız fiyatının uygunluğu bakımından daha tercih edilebilir görünüyordu bu kitaplar. Yine de hiç bu kitaplardan almamıştım.

Girdiğim büyük marketlerde ayaklarım her zaman beni kitap reyonuna doğru götürür. Reyonda ne var ne yok onlara bakar, hiçbir zamanda oralardan kitap almadan ayrılırım. Şimdi hatırlamıyorum hangisi olduğunu, bir gün yine böyle büyük bir markete girdim ve kendimi kitap reyonunun önünde buldum. Çeşit çeşit kitaplar vardı. Gözüm ister istemez cep boy kitaplara da kaydı. Cep boy kitaplar normalde 9.90 liraya satılırken orada 5.95 liraya indirilmişti ve bu bir avantajdı. Bir de uzun süredir okumayı düşündüğüm Khaled Hosseini’nin “Uçurtmayı Vurmasınlar” kitabını görünce “Bu zaman değil de ne zaman?” diyerek kitabı aldım.

Cep boy kitabı okumak nasıl olacaktı, gerçekten merak ediyordum. Kitabı okumaya başladım. Her şeyden önce kitabı elinize aldığınızda cep boy kitapların hafif olduğunu söyleyebiliriz. İlk 50 ya da 100 sayfada sorun yok sanki ama o sayfalardan sonra satırların son bölümlerini okumak için kitabı devamlı gergin tutmanız gerekiyor. Kısa okumalarda bu sorun çıkarmasa da uzun okumalar yaptığınızda bu gerginlik ellerinizi yoracaktır. Ayrıca bu durum odaklanma problemini de yol açacaktır.

Cep boy kitapların kağıtlarının çok ince ve kalitesiz oluşu, yazılarının puntosunun küçük oluşu iyi bir okuma serüveninin ortaya çıkmasını engelliyor.

Sonuç olarak cep boy kitapların gerek uzun okumalar neticesinde ellerinizi yorması ve odaklanma problemi çıkarması gerekse kağıt ve punto özelliklerinin kötü olması sebebiyle iyi okuyucular tarafından tercih edilmesini uygun bulmuyorum. Ancak 150-200 (Bu sayfa sayısından fazlası okuyucuyu yoracaktır.) sayfalık bir kitap okuyacaksanız ve bir seyahatte bu kitabı okumayı düşünüyorsanız o zaman belki bir cep boy kitap düşünebilirsiniz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir