Ceyhun Atuf Kansu

Bugün 17 Mart. Büyük şair Ceyhun Atuf Kansu’nun aramızdan ayrılışının 36. yılı. Soğuk bir günde -7 Aralık- İstanbul’un en güzel semtlerinden biri olan Bostancı’da doğdu. Küçük yaşta annesini kaybeden Kansu, İstanbul’un o dönemdeki durumuna daha çok dayanamayıp 1921’de Ankara’ya gitti. Liseyi Ankara’da, üniversiteyi ise İstanbul’da tamamlandı. Bu arada şiirlerini de yayımlıyordu bir yandan.

Çocuk doktoruydu o. Ankara Numune Hastanesinde çalışırken kendi isteği ile Altındağ Mahallesi’ne muayenehane açtı. Oradaki gecekonduda yaşayan çocukları tedavi etti. Daha sonra yine kendi isteğiyle 11 yıl Tokat’ın Turhal ilçesinde görev yaptı. 1959’dan sonra Ankara’daki Şeker Fabrikasının çocuk doktorluğunu yaptı. Bir ara dil üzerine, Kurtuluş Savaşı üzerine ve Mustafa Kemal üzerine radyo programları yaptı.

Şiirlerinde daha çok toplumsal sorunları işledi. Halk dilinden, halkın söyleyiş özelliklerinden çokça faydalanarak onların acılarını, özlemlerini, sevinçlerini anlattı. Ulusal bağımsızlık konusunda da şiirler yazdı.

17 Mart’ta kalp yetmezliğinden vefat etti. Büyük şair Ceyhun Atuf Kansu’ya Allah’tan rahmet diliyorum ve onun en sevdiğim şiirini sizlerle paylaşıyorum:

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir