“Cin Ali’nin Babası”

Rasim Kaygusuz ismini bileniniz var mı? Rasim Kaygusuz, aslında hepimizin okuma yazma öğrenmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü o, “Cin Ali’nin Babası”dır.

1970-1980’li yılların en popüler kitabıdır Cin Ali. 1990’larda da bu popülerliğini yitirmemiştir hiç. Kaç nesil “Cin Ali” ile büyümüş, kaç çocuk onunla okuma yazmayı öğrenmiştir? Hepimizin Cin Ali ile birlikte bir atı oldu ilkin, sonra top atmaya başladık sağa sola. Topaç çevirdik onunla, kuzularımızı otlattık. Hiçbirimizin oyuncakları yokken Cin Ali’nin oyuncakları ile oynadık gülen gözlerle. Ardından kara önlüğümüz, beyaz yakalığımızla okulun yolunu tuttuk beraber. Filimiz oldu onunla berber olan ve kırlarda gezindik çocuk yüreğimizle.

Rasim Kaygusuz

Cumhuriyetin ilanından üç yıl sonra 1926 yılında Ankara’da doğmuştur “Cin Ali’nin Babası” Rasim Kaygusuz. Annesi, o daha küçük yaşlarda öldüğü için hem kardeşlerini hem de kendisini üvey annesi büyütmüştür. Türkiye’nin en önemli eğitim projesinin ürünü olan Hasanoğlan Köy Enstitüsünde okudu. Ardından Gazi Eğitim Fakültesi Pedagoji bölümünü 1956 yılında bitirdi. Anadolu’nun değişik yörelerinde öğretmenlik yaptı. Onun en büyük tutkusu çocuklara okuma yazma öğretmekti. Onun için hep birinci sınıfları okutmak isterdi.

Rasim Kaygusuz, hem çocuklara okumayı öğretme tutkusundan hem de çocuklara okumayı kolay öğretmek amacıyla 1968 yılında “Cin Ali” karakterini oluşturdu. Ancak böyle bir karakteri de onun gibi pedagoji eğitimi alan ve çocukları seven birisi oluşturabilirdi. 1968 yılından emekli olana kadar Anadolu’yu gezdi hep. Hem öğretmenlik yaptı hem de çocuklara kitaplarını anlattı. Emekli olduktan sonra Ankara’daki yayın evinde Türkiye’nin dört bir tarafından gelen öğretmenlere okuma ve yazmada başarıya giden yolu anlattı Rasim Öğretmen.

Hayatını çocuklara adayan Rasim Öğretmen, 26 yıl önce bugün 3 Aralık 1988’de aramızdan ayrılmıştır. 2005 yılında okuma yazma eğitiminin değişmesi ile beraber “Cin Ali” serisi müfredattan kaldırılmıştır. Hayatın her alanında olduğu gibi eğitim alanında geçmişin izleri siliniyor tek tek. Ne diyelim, biz içinde milyon baloncuk olan Fruko, simit kardeşiliği yapıp, paramız olduğunda tabi, genellikle olmazdı da, daha sonra derslerimizde “Cin Ali” okumayı severdik.

“Cin Ali” ile yetişen nesilden biri olarak kimse tarafından hatırlanmayan Rasim Öğretmen’e vefa borcumu biraz olsun vermek adına bu satırları siz değerli okuyucularımıza aktarmak istedim. Kaç kişi okursa artık. Bu vesileyle Büyük Öğretmen Rasim Kaygusuz’u ölümünün 26. yılında saygı ve rahmetle anıyorum.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir