Çin İşi Kamp Ocakları

Doğada yaptığım kamplarda her ne kadar yemeğimi ve içeceğimi odun ateşiyle hazırlamaktan hoşlansam da hem doğaya zarar vermemek adına hem de kimi zaman yakacak malzeme teminin zorluğundan bir kamp ocağı kullanıyorum. Kamp ocağı deyip geçmemek gerek. Gazlısından, benzinlisine, solar enerjilisine varıncaya değin onlarca modeli var bu kamp ocaklarının.

kamp ocağıBirkaç yıl önce kamp ocağına ihtiyaç duyunca hem ekonomik hem de kullanışlı bir kamp ocağı arayışına girmiştim. Bana en uygun olanın –iki yıl öncesi için- gazlı bir mini kamp ocağı olduğuna karar vermiş ve fiyat araştırmasına başlamıştım ancak kartuşlu ocakların fiyatlarının bu kadar yüksek olduğunu görmek beni şaşırtmıştı. Hatta bazı ocakların fiyatları evimizde kullandığımız Siemens markalı ocaktan bile daha pahalıydı. Fiyatların bu denli uçuk olduğunu görünce alternatif araştırmaya başladım ve bu arayışım beni Çin kaynaklı sitelere yöneltti. Çin sitelerindeki fiyatların komik diyebileceğim kadar düşük olduğunu görünce bir tane sipariş vermeye karar verdim.

Ürünün gelmesi 20 gün kadar sürdü ancak geldiğine de değdi. Gelen ürünün beklediğimden daha iyi bir performans sergilediğini söyleyebilirim. Elbette markalı muadilleri gibi kaliteli bir malzemeden üretilmemiş ancak şimdiye kadar yaptığım alçak irtifalı kampların tümünde işini başarıyla yaptı. Hatta 3000 metredeki bir kampımda da kullandım. Yaz şartlarında bu yükseltide verimi düşse de suyumu kaynatmayı başardı.

Artılarından bahsedecek olursam oldukça küçük ve hafif bir ürün olduğunu, çok az yer kapladığını söyleyebilirim. kamp ocağı1Elbette çok ucuz olması en büyük artısı. 17 liraya aldığım bu ürünü 2,5 yıldır kullanıyorum. Üstünde çakmağı bile var.

 Olumsuz yanlarına gelince çakmağı bazen tam olarak çalışmıyor. Başka bir ateşleyici kullanmanız gerekebiliyor. Bir de küçüklüğünden dolayı üstüne büyük ebatlı tencere ya da tava koyulursa denge problemi yaratabiliyor.

Sonuç olarak piyasadaki yerli ve yabancı vidalı kartuşlarla çalışabilmesi ve fiyatının düşüklüğü göz önünde bulundurulduğunda alçak irtifada yapılacak kamplar için yeterli denebilir. Ancak doğa şartlarının zor olduğu ortamlarda kendini kanıtlamış ürünleri kullanmakta fayda var.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir