“Çıplak Askerlerin Savaşı”nı Duydunuz mu?

Latin Amerika’nın tarihi Ortadoğu ve Afrika’nın tarihiyle oldukça benzeşir. Doğal kaynakları emmeye gelen “beyaz adam” her üç bölgeyi de önce istila etmiş, sonra da tarih boyu kullanabilmek için istikrarsızlaştırmıştır.

Petrolün Latin Amerika’da ortaya çıkmasıyla yüzyıllardır sömürülen bölgenin kaderi daha da kararmıştır. 1928 yılında İskoçya’da büyük bir şatoda bir araya gelen üç dev petrol şirketi dünyayı bölüşmeye karar verirler. Bu üçlü: New Jersey Standart Oil, Shell ve bugünkü adıyla British Petroleum(BP) dir. Daha sonra bu kartele Gulf ve Texaco şirketleri de katılır. Amerikan merkezli Standart Oil grubunun arkasında tanıdık bir isim vardır: Rockefeller! Kuzay Amerika petrol şirketlerinin tüm dünya çapında elde ettiği gelirin üçte biri Rockefeller grubuna gider.

petrol ve kanDünya üzerinde petrol çıkartılacak bölgeleri, rezerv bölgelerini belirleyen de bu şirketlerdir. Ayrıca aynı şirketler hem üreticinin alacağı ücreti hem de tüketicinin vereceği ücreti de belirler. Bu kartel dünyanın en güçlü finansla yapısını da oluşturmuştur. Gazeteleri, televizyonları, siyasetçileri, yargıçları, sivil toplum örgütleri, paramiliter kuvvetleri ile dünyanın asıl yöneticileridirler aslında. Komplo teorisi diyenlere birkaç örnek:

1939 yılında Meksika başkanı Cardenas, ülkede bulunan petrol şirketlerini özelleştirir. Tepki anında gelir. Kartel, Meksika’ya ambargo uygulamaya karar verir. On yıllarca Meksika’nın zengin petrol yatakları sömürülmüş ve elde edilen ham petrol, oldukça yüksek miktara, işlenmiş olarak geri satılmıştır. Ambargo karşısında başkan Cardenas direnir ve Meksika bu ambargoyu ağır yaralı olarak atlatır. Ama asıl olay bu noktadan sonra yaşanır. 1949 yılında Meksika Ulusal petrolleri (Pemex) ABD’den borç almak ister ancak bu borç, devreye giren “Standart Oil” tarafından veto edilir. Elbette bu gücü ellerinde tuttukları “senatörler” aracılığıyla yaparlar.

chacoBir diğer örnek ise bugün Irak-İran-Suriye bölgesinde yaşananlara oldukça benzeyen bir nitelik taşır. Latin Amerika’nın en yoksul iki halkı olan Bolivya ve Paraguay arasında 1932-35 yılları arasında petrol kaynaklı bir savaş çıkar:.” Chaco Savaşı”

İleride “çıplak askerlerin savaşı” olarak anılacak olan bu savaşta orduları finanse eden petrol şirketleri karşımıza çıkmaktadır. Çünkü “Chaco Bölgesi” ele geçirilmeden Bolivya’dan geçmesi planlanan petrol boru hattı tamamlanamazdı ve bu bölgenin petrol bakımından zengin olma ihtimali de vardı. Bolivya ordusu Standart Oil tarafından finanse edilirken, Paraguaylı askerler “Shell” tarafından kışkırtılıp mezbahaya giden hayvanlar gibi itirazsız ölüme gidiyorlardı. Aslında kavga iki ülkeden çok karteldeki iki şirketin kavgasıydı ancak kanları dökülenler ise Latin Amerika’nın “çıplak askerleri” idi. Sonuçta savaşı Paraguay kazandı ancak hiçbir şey elde edemedi. Çünkü barış masasının başında Rockefeller’in temsilcisi olan Spurille Braden oturuyordu.

pyd abdBugün Irak ve Suriye’de yaşanan gelişmeler geçmişte farklı bölgelerde adeta bire bir yaşanmış. Laboratuar olarak seçilen bölge ve halklar bu uluslar arası kartellerin bilek güreşi yaptıkları alanlar oluvermiş. Aslında bugün Irak’ta, Suriye’de koalisyon güçlerine karşı savaşan IŞİD değil. Kilis’e düşen roketleri atan selefi terör grupları hiç değil! Ne düşürülen Rus uçağıydı ne de düşüren Türk! kolunda PYD arması olan asker de aslında ABD askeri değildi. Savaşanlar ve yönetenler uluslar arası karteller. Suriye’de ve Irak’ta “Gazprom” ve “PetroChina” ile “BP” ve“Shell”  dolayısıyla Rockefeller savaşmaktadır aslında. Onlar savaşmaktadır ve ölenler ise tıpkı “Chaco savaşı”nda  olduğu gibi bölgenin çıplak insanlarıdır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir