Çırpınırdın Karadeniz

Görüşü ne olursa olsun bu topraklar üzerinde yetişip, bu toprakların ekmeğini yiyip suyunu içen kim varsa “Çırpınırdın Karadeniz” türküsünü bilir. Yalnız bu türkünün aslında bir şiir olduğunu bilen pek yoktur.

“Çırpınırdın Karadeniz” şiiri Osmanlının 1. Dünya Savaşı’na girmesini büyük bir özlemle bekleyen Azeri şair Ahmet Cevat Hacıbeyli tarafından Gence’de yazılır. “Çırpınırdın Karadeniz” şirinde buram buram Türklük kokar, Türk’ün özgürlük tutkusu kokar.

Azerbaycan o yıllarda Rusların ve Ermenilerin soykırımı altında çok zor günler geçirmekteydi. Şair Ahmet Cevat, Osmanlının Azerbaycan’ı kurtaracağını biliyordu. Nitekim Enver Paşa’nın kardeşi Nuri Paşa’nın komutasındaki ordumuz Azerbaycan’ı bu mezalimden kurtarmıştır.

Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun Azerbaycan’ı kurtardığına şahit olan Üzeyir Hacıbeyli, Türklük kokan “Çırpınırdın Karadeniz” şiirini 1918 yılında bestelemiştir.

Ülkemizde “Çırpınırdı Karadeniz”i günümüze kadar birçok sanatçı farklı tarzlarda söyledi. Bunun yanında diğer Türk devletlerinde de bu türkü çokça söylendi. En son sosyal medyada bir arkadaşımın paylaşımında gördüm bu türküyü. İçlerinde Türkiye’den de sanatçıların olduğu Türkî devletlerden bir araya gelen gençler “Çırpınırdı Karadeniz”i söylemişler ve ortaya mükemmel bir iş çıkmış. Çok beğendim.

Dinlemenizi tavsiye ederim.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir