Çocuklar Varsa Umut Vardır: Çöp Plaza

Büyük şehirleri bırakın artık orta ve küçük ölçekli şehirlerde de siteler, konaklar, plazalar, rezidanslar ortalığı tutmuş durumda. Bu kompleks yapılar, o yapıların içinde yaşayan insanların her türlü ihtiyaçlarını karşılar şekilde planlanıyor. Aslına bakarsanız bu şekilde yapılan her yapı, kendi gettosunu kuruyor bir anlamda. Betonlaşmanın hızla arttığı dünyamıza, içine yapay güzelliklerin hatta yeşilliklerin yedirildiği bu yapılar daha da bir betonlaşmaya yol açıyor. İnsanların iç içe, adeta otel havasında yaşadığı bu yapılarda en çok zararı da çocuklar görüyor.

çöp plazaÇocuklar var, bu yapay güzelliklerin içinde yaşayan ya da yaşamaya çalışan. Gücün ve güçlünün ama bir o kadar da güçsüzlüğün çocukları. Onlar Elit Siteliler. Çocuklar var, bu yapay sitelerden arta kalan yerlerde yaşayan ya da yaşamaya çalışan. Düşmüşün ve düşkünün çocukları ama bir o kadar da güçlülüğün çocukları. Onlar şu ya da bu mahalleliler, onlar kısaca “Çöp Plaza”lılar.

Elit Site’de yaşayan çocuklar bunca yapaylığın arasında çok güçsüz kalırlar. Bağışıklık sistemleri çok zayıftır. Çocukların hayatlarını sürdürebilmesi için onların bağışıklık sistemlerini güçlendirmek gerekir. Bu da ancak bağışıklık sistemleri güçlü olan çocuklardan alınacak kanların Elit Site’de yaşayan çocuklara nakledilmesi ile olacaktır. Hedef Çöp Plaza’dır. Kan emici insanlar dehşet planlarını yapıp, bu planı uygulamaya başlar.

Fırat, Feride, Murat… Üç kardeş, üçü de Çöp Plazalı. Mahallelerinde yaşayan çocuklar gibi kanları, kan emiciler tarafından emilen çocuklar. Güçlülerin, güçsüz çocuklarına güç olan çocuklar. Varlıkları kan emiciler tarafından görülmese de hem onlara hem de insanlığa umut olan çocuklar.

Ne kadar kirliyse büyüklerin elleri, bir o kadar temiz çocukların elleri. Ne kadar beton yığınlarla ayırsanız da siz çocukları; onlar bir olacak, geleceğe tohum olacak. Büyüteçlerinin arkasındaki hayallerinin peşinden giden Fırat ile Berkler oldukça dünya daha güzel olacak, daha yaşanılır olacak; hep umut olacak.

Elit Site’de yaşayanlarla Çöp Plaza’da yaşayanlar arasında geçen mücadeleyi kim kazanacak? Kan emici güçlüler mi galip gelecek yoksa düşkün olup yüreği yüce gönüllüler mi?

Miyase Sertbarut çocukları ve gençleri uyandırmak için kitaplar yazmaya devam ediyor. Uyanmak, sorgulamak ve sorduğumuz soruların cevabı için Miyase Sertbarut‘un yazmış olduğu “Çöp Plaza” kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir