Çocuklarımıza Tatil için Kitap Önerileri

Uzun bir okul maratonundan sonra çocuklarımız tatile çıktı. Bu arada SBS ve PBYS sınavı da geçti, gitti. Yoğun bir senenin ardından eminim ki herkes tatilin keyfini çıkarıyor. Ne olursa olsun tatil çocuklar için güzeldir.

Sizlere şunları yapın, şunları edin, şuraları  görün gibi sıkıcı tavsiyeler yapmayacağım ama en azından çocuklarımıza bu tatilde neler okutabiliriz sorusunun telaşesi içinde olan anne babalarımız için bir iki ipucu verebilirim. Her şeyden önce tatilde çocuklarımız bol bol dinlensin. Sene içinde zaten çok çalıştılar, bir de bizler çocuklarımıza ayrı bir yük yüklemeyelim. Sadece uygun zamanlarında uygun bir dille onlara birkaç kitap tavsiye edebiliriz. Hatta kitabı çocuğumuza hediye verirsek ve bu şekilde kitapları okutmaya çalışırsak çok daha başarılı oluruz. Bunun yanında en iyi yöntem ise çocuğumuzla beraber kitap okumaktır. Günde çocuğumuza 15 dakika ayırıp beraber kitap okursak çocuğumuzun geleceğini kurtarmış  oluruz.

İşte size naçizane çocuklarımız için tavsiye edebileceğim kitaplar (5 – 8. sınıf):

1. Pal Sokağı Çocukları – Ferenc Molnar

2. Yılkı Atı – Abbas Sayar

3. 87 Oğuz – Rakım Çalapala

4. Bir Küçük Osmancık Vardı – Hasan Nail Canat

5. Necati Cumalı – Uç Minik Serçem

6. Siz Adamı Ölmekten Güldürürsünüz – Mine Sota

7. Ne Haliniz Varsa Gülün – Mine Sota

8. Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

9. Miyase Sertbarut kitapları (Özellikle Kapiland’ın Kobayları kitabı)

10. Sevim Ak kitapları

11. Gülten Dayıoğlu kitapları

Yukarıda önerdiğim kitaplar umarım alacakların hoşuna gidecektir. Şunu da göz önünde bulundurmak gerekir kitap alırken. Çocuklarımızın nelerden hoşlandığını bilip, hoşlandığı türlerden kitaplar almak gerekir. Ama yukarıda saydığım kitaplar 5-8. sınıf çağında olan çocukların zevkle okuduğu kitaplardır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir