Collina Cüneyt Çakır

cünet-çakırTürk hakemliğine damga vuran isimdir Cüneyt Çakır. Çok büyük işlere imza atmıştır. Türk hakemleri onun açtığı yolda yürürlerse hakemliğimiz dünden daha iyi yerlere gelecektir şüphesiz. Sahadaki tavrı, futbolcularla iletişimi ve korkusuz kararlarıyla Cüneyt Çakır muhakkak bir Dünya Kupası, Avrupa Kupası ya da Şampiyonlar Ligi Kupası maçı yönetecektir.

Peki bunca başarılara imza atan Cüneyt Çakır kimdir?

cüneyt1976 yılında İstanbul’da doğan Cüneyt Çakır’ın asıl mesleği sigortacılıktır. İstanbul bölgesi hakemi olan Cüneyt Çakır, Süper Lig’de en fazla maç yöneten hakemimizdir. İlk hakemliği 29 Eylül 2011 tarihli Malatyaspor – Çaykur Rizespor maçıdır. 2006 yılında FIFA kokartlı hakemlerimiz arasına girmiştir. Gösterdiği başarılarından dolayı 2007 yılında Avrupa’nın yetenekli hakemlerinin davet edildiği mentör kursuna davet edilmiş, ve buradaki üstün başarısından dolayı UEFA tarafından üst düzey müsabakalarda görevlendirilmiştir.

2007 yılında Avrupa’da düzenlenen U19 Avrupa Şampiyonası’nda Fransa – Sırbistan ve İspanya – Portekiz maçlarını yönetmiştir.

2009 yılında U21 Avrupa Şampiyonası’nda yarı final müsabakası ile üç ayrı maç yönetmiştir. 2009 – 2010 sezonunda Fulham ile Hamburg Avrupa Ligi rövanş maçını yönetmiştir.

2010 – 2011 sezonunda Şampiyonlar Ligi maçları yönetmeye başlayan Cüneyt Çakır, on yıl aradan sonra Şampiyonlar Ligi maçı yönetmiş ilk Türk hakem ayrıca Şampiyonlar Ligi’nde maç yönetmiş dördüncü Türk hakem unvanını kazanmıştır.

Cüneyt Çakır 16 Haziran 2011 tarihinde UEFA Elit Hakem Kategorisi’ne yükseltilmiştir.

2011 yılında U20 Dünya Kupası maçlarında görev almış, U20 Dünya Kupası’nda ise bir yarı final, bir çeyrek final ve üç grup maçı yönetmiştir.

cüneyt çakır john terry

Geçen yıl ise Şampiyonlar Ligi yarı final maçı olan Barcelona – Chelsea maçını yönetmiştir. Bu, bir Türk hakemin şimdiye kadar gördüğü en büyük başarıdır.

Cüneyt Çakır’ı bu başarılarından dolayı tebrik ediyor bir an önce yazımızın başında da dediğimiz gibi büyük final maçlarından birini yönetmesini haklı olarak bekliyoruz.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 16 Ocak 2014

    […] maçlarda futbol ve hakem otoritelerinden tam not alıyordu. Biz boşuna dememiştik ona Collina Cüneyt Çakır […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir