Colony: Ya Kurallara Uy Ya İsyan Et!

Amerikan sinema, dizi sektörü bize gelecekte olanı her daim önceden göstermiştir. Cep telefonları, bilgisayarlar, robotlar ve daha birçok gelişme bizim evimize ilk önce bu sektörle girmiştir. Şimdi yayımlanan çoğu dizi ve sinemalara baktığımızda ise karşımıza yine bir gelecek tasavvuru çıkar. Bu gelecek tasavvuru distopik bir gelecektir. Geçmişte yaşananları düşününce arkadaşlarla aramızda konuşurken “Bizi, bunlar geleceğe hazırlıyorlar.” diyoruz.

colony

Bu yıl ilk sezonunu oynayan Colony (Koloni) dizisi için tam anlamıyla distopik bir dizi diyebiliriz. Başrollerini Lost’tan hatırladığımız Sawyer yani Josh Holloway ve The Walking Dead’den hatırladığımız Lori yani Sarah Wayne Callies’in paylaştığı dizide gelecekte yok olmanın eşiğine gelen insanlığın kolonilere ayrılarak yaşadığı bir dünya karşılar bizi. Dünyanın yok olma serüveni, dünyayı yok etmeyi düşünenlerle insanlığın arasında yaptığı bir anlaşma ile sona erer. Dünyayı yok etmeyi düşünenler, büyük duvarlarla kolonilere ayırdıkları insanların arasından yöneticiler seçer ve bu yöneticiler, kolonileri yapılan anlaşma çerçevesinde idare etmeye çalışır. Kolonilerde kurulan bu düzeni kabul etmeyenler, direniş örgütü kurarlar. Direniş örgütü, gün geçtikçe güçlenir ve kolonilerin yöneticileri nezdinde ses getirecek eylemler yapar. Wiil Bowman (Josh Holloway) ile Katie Bowman (Sarah Wayne Callies) evli ve üç çocuklu bir karı kocadır. Wiil ile Katie ise yönetici sınıf ile direniş örgütü içindeki savaşta başat aktörlerdir.

Seçilmiş, egemen güçlerin yönettiği kolonilerde yaşamak nasıl olurdu? Siz, böyle bir dünyada yaşasaydınız egemen güçlerin safında mı yoksa direnişçilerin safında mı olurdunuz? Bu soru belki de sezon boyunca kafanızı kurcalayacak soru olacak. Yeni kuralların olduğu yeni bir dünyada yaşamak mı yoksa isyan etmek mi? Seçim sizin! Fazla geç kalmadan tarafınızı seçin.

koloni

Dizinin ilk sezonunu büyük bir keyifle seyrettim. Çünkü Koloni’nin ilk sezonu polisiye kitap tadındaydı. Polisiye kitaplar benim eğlenmek ve zihin jimnastiği yapmak için okuduğum kitaplardır. Bu dizide de polisiye kitaplar gibi bol heyecan ve aksiyon adrenalininizi yükseltiyor, sizler de dedektif kahramanlarımızla suçlu ya da suçluları bulmak için zihin jimnastiği yapıyorsunuz.

Koloni dizisindeki bu kovalamaca işin görünen kısmı… Dizide her şeyden önce kolonilere ayrılmış bir dünya var. Dünyanın kolonilere ayrılma sürecini ve sebeplerini yani dünyayı işgal edenlerin niçin dünyayı işgal ettiğini bilmiyoruz. Şahit olduğumuz koloni haricindeki diğer kolonileri ve koloniler dışındaki hayatı bilmiyoruz. Aslına bakarsak bilmediğimiz birçok şey var. Sezonun sonunda işgalcilerden birisini ancak görebildik. İkinci sezonda işgalcilerin diziye girmesiyle ve bilmediğimiz kolonilerin ve koloni dışındaki hayatların bize sunulması ile birinci sezondaki keyfin yanına ikinci sezonun daha farklı tatlar katacağına inanıyorum. Ayrıca ikinci sezonda işgalciler, yöneticiler, direnişçiler ve sıradan halkın yanına dini kullanan bir grubun gireceğinin işaret fişeklerini sezonun ortalarındaki kilise sahnesinden ve son bölümde yaşanan bir sahnede gördük.

Güçlü oyunculukların sergilendiği Koloni’nin ikinci sezonu 12 Ocak 2017’de başlayacak. İkinci sezonun ne kadar güzel olacağının kırıntılarını dizinin ikinci sezon tanıtım filminden rahatlıkla görebiliriz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir