Çukurlar

“Yeşil Göl Kampı’nda göl yoktur. Eskiden burada çok büyük bir göl varmış: Teksas’ın en büyük gölüymüş. Ama bu yüzlerce yıl önceymiş. Şimdi ise sadece kuru, yavan bir arazi var.”
Çukurlar
Stanley Yelnats büyük bir lanetin etkisi altındaydı. Büyük büyük büyükbabası yıllar önce bir Çingene’den domuz çaldığı için lanetlenmişti ve bu lanet nesillerdir Yelnatsların yakasını bırakmıyordu… Bu yüzden Stanley, yine yanlış zamanda yanlış bir yerde bulunmuştu ve işlemediği bir suç için hüküm giymişti. Yargıç, “Ya hapse girersin ya da Yeşil Göl Kampı’na gidersin,” dediğinde hiç düşünmedi… Tabii ki kampa gidecekti, zaten ne zamandır yaz tatilinde kampa gitmek için can atmıyor muydu? Ne var ki erkek çocuklarının “karakterlerini geliştirmeleri” için gönderildiği Yeşil Göl Kampı hiç beklediği gibi bir yer değildi… Görevli eline bir kürek tutuşturmuştu. Stanley’nin de tıpkı diğer çocuklar gibi, uçsuz bucaksız bu çölde, her gün bir buçuk metre derinliğinde ve genişliğinde bir çukur kazması gerekiyordu. Peki kurumuş bir gölün altında gömülü ne olabilirdi ki? Stanley çukur kazdıkça, bu suç ve ceza hikâyesindeki gerçeği ortaya çıkaracaktı. (Arka kapak)

Louis Sachar imzasını taşıyan Çukurlar, övgüyü hak edecek nitelikteki yapıtlardan bir tanesi. The New York Times Book Review’ın “Zekice kurgulanmış, puzzle gibi bir roman.” dediği yapıt kendisine yapılan ithafı her sözcüğüne varıncaya değin hak ediyor.

Louis Sachar’ın mükemmel denebilecek kurgusunu yine aynı mükemmellikte çevirmiş olan kitabın çevirmeni Tuğba Nur Yıldırım’ın adını bu yazıda almamak büyük bir haksızlık olur.

Stanley Yelnats’ın (tersten okunduğunda da Stanley Yelnats) yıllar önce kurumuş olan Yeşil Göl kampında başından geçenleri anlattığı Çukurlar her ne kadar çocuk ve gençlik edebiyatı kapsamındaki kitaplar arasında gösterilse de yetişkinler için de oldukça nitelikli bir içerik sunuyor. Suçluluk, suçlama, masumiyet, ırkçılık, yoksulluk, talihsizlik gibi temaları işleyen yapıt çok katmanlı okumalar yapmaya da izin veriyor.

Yamuk Okul, dizisinin de yazarı olan Louis Sachar’ın Çukurlar kitabı sinemaya da aktarılmış.
Kitabı okuduktan sonra tüm aile televizyonun karşısına geçip sinema uyarlamasını mutlaka izlemelisiniz.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. kelo şaban diyor ki:

    ben de çok begendim kitabı… ama okurken de “sanki bu kitap bir fim yapılmak için yazılmış” izlenimi verdi bende. akıcı, sürükleyici…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir