Cumhuriyetin Divası: Müzeyyen Senar

Birinci Dünya Savaşı’nın bittiği yılda dünyaya gözlerini açtığında Kurtuluş Savaşı’nın mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le ününe ün katacağını nereden bilebilirdi Müzeyyen Dombayoğlu. Sesinin güzelliğini annesinden aldığını söylersek hata etmiş olmayız. Annesi, memleketleri Bursa’nın Keles ilçesi Gököz Köyü ve çevresinde kadife sesi ile Kuran okuması ile ünlü bir kadındır.

Adının Hikmet olması beklenen Müzeyyen, eniştesinin adını Hikmet yazdırmayıp Müzeyyen yazdırmasında da bir hikmet vardır kanaatindeyim. Annesi ile beraber daha altı yaşında iken mevlit okumaya başlar. Annesi daha sonra evi terk edip gidince bir süre sonra Müzeyyen de annesinin yanında gider.

İstanbul’da okumaya başlayan Müzeyyen daha o yaşlarda müzik öğretmeninin dikkatini çeker ve müzik öğretmeninin sayesinde Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne kaydolur. Kemal Niyazi Seyhun Bey, Hayriye Hanım, Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lemi Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi dönemin önemli isimlerinden dersler alır.

1932 yılında İstanbul Radyosu’nda şarkılar söylemeye başlar. Bu şarkılar sayesinde adını herkese duyuran sanatçı İstanbul’un ünlü gazinolarında şarkı söylemeye başlar. Sahneye çıkmak için solo şarkı söylemek şartı koyan Müzeyyen Hanım, Türk gazino tarihinde solistlik müessesini getiren ilk sanatçı olmuştur.

müzeyyen senar

1935 yılında 17 yaşında Ali Senar ile evlenen Müzeyyen Hanım, ömür boyu kullanacağı Senar soyadını bu yolla alır. 1938 yılında Ankara Radyosu’nun kurulmasının ardından Ankara Radyosu’nda da şarkı söylemeye başlayan Senar, bu şarkıları ile Atatürk’ün ilgisini çeker. Türk Sanat Müziği’nin büyük hayranı olan Atatürk’ün huzurunda birçok kere şarkı söyler. Kadife sesli Müzeyyen Senar, Atatürk’ün en çok sevdiği sanatçılardan birisiydi. Öyle ki özel toplantılarında onu çağırır en beğendiği şarkıları söylemesini isterdi.

1941 yılına kadar radyo programlarına devam eden Senar, 1983 yılına kadar gazinolarda sanatını icra etti. 1983 yılından sonra ise sadece özel toplantılarda şarkılar söyledi.

1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı alan Senar, 2004 yılında Sezen Aksu’un önderliğinde hazırlanan programda 73. Sanat Yılı’nı kutlandı. Bu gecede Ajda Pekkan, Nilüfer, Tarkan gibi ünlü sanatçılarla sahneye çıktı. Doktoru o geceden sonra sahneye çıkmasını yasakladı.

2009 yılında öğrencisi Bülent Ersoy tarafından Senar’ın sanat hayatından fotoğrafların yer aldığı “Cumhuriyetin Divası: Müzeyyen Senar” adlı sergi açıldı.

2006 yılından itibaren sağlık durumu kötüleşen Senar, bugün fani dünyaya gözlerini kapadı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan günümüze süren 100 yıllık serüvene birebir şahit olan Senar’ın ölümü, her şeyden çok bir cumhuriyet değerinin daha yitirilmesine sebep olmuştur.

“Benzemez Kimse Sana”, “Haydar Haydar”, “Ormancı”, “Ben Seni Unutmak için Sevmedim” gibi daha birçok şarkıyla gönüllere taht kuran Müzeyyen Senar, salı günü toprağa verilecek. Bu vesileyle değerli sanatçıya Allah’tan rahmet, acılı ailesine sabır ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Rahmetle kadife sesli cumhuriyetin divası Müzeyyen Senar.

Benzemez Kimse Sana

Haydar Haydar

Ben Seni Unutmak için Sevmedim

Fikrimin İnce Gülü

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir