Cumhuriyetimizin İlk Deniz Kuvvetleri Komutanı: Şükrü Okan

Bugün 18 Şubat 2014. Koramiral Şükrü Okan, tarihler 18 Şubat 1957’yi gösterdiğinde yani bundan tam elli yedi yıl önce bugün İstanbul Erenköy’deki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Doğu Karadeniz’in en güzel ilçelerinden biri olan Tirebolu’nun bağrından çıkıp gösterdiği başarılar neticesinde koramiralliğe kadar yükselen, Tirebolu’muzu dolayısıyla Giresun’umuzu en iyi şekilde temsil eden ve genç cumhuriyetimizin ilk Deniz Kuvvetleri Komutanı olmayı başaran Koramiral Şükrü Okan’ı ölümünün elli yedinci yılında rahmetle anıyor, aziz hatırasının önünde saygıyla eğiliyorum. Peki, Tirebolu’muzun yetiştirdiği ve sonra ülkemize hatta dünyaya mal olan Koramiral Şükrü Okan kimdir?

Şükrü Okan, tarihler 1880 yılını gösterdiğinde Tirebolu Hamam Mahallesi’nde  gözlerini dünyaya açtı. Zamanında denizciliği bir tutku haline getirmiş bir kasaba olan Tirebolu’nun denizcilik geleneğine sahip çokça ailesi vardı. Şükrü Okan da böyle bir aileye sahipti. Babası Rizelioğlu Mehmet Efendi, annesi ise Azize Hanım’dır. Şükrü Okan ilk ve ortaokulu Tirebolu’da okudu. Daha sonra Bahriye Mektebi İdadisine, ardından Harbiye’ye girdi. 1901 yılında teğmen olan Deniz Kuvvetleri’nde göreve başladı. Subaylığının bütün dönemlerinde gösterdiği üstün başarılarla hem çevresinden hem de komutanlarından takdir gördü. Yurt dışında da katıldığı birçok eğitimden üstün başarılarla ayrıldı. Birinci Dünya Savaşı’nda da aldığı görevleri üstün başarılarla tamamladı. Cumhuriyet döneminde de önemli işler yaptı.

Tarihler 24 Ağustos 1932’yi gösterdiğinde Tirebolu’dan bir ortaokul çocuğu olarak ayrılan Şükrü Okan, Yavuz zırhlısı ile Tirebolu Limanı’na geldi. Limandan evine kadar kırmızı halı döşenmişti. Fındık vakti de olsa insanlar, Şükrü Okan’ı görmek için kasabaya akın etmişti. Tireboluların duygularını ifade etmek adına o zaman öğretmen olan Ömer Lütfü Rasim Bey şu duygulu ve içten konuşmayı yaptı:

“…Dur; bu toprağın oğlu! Seni yetiştiren bu memleket bağışladığın şerefi büyük bir gururla tarihine kayıt edecektir. Büyük Harbin Gazi Yavuz’u, kahraman efrat ve zabıtanı ile Amiral Hazretleri! Size memleket namına hoş geldiniz, derim. Biz, Karadeniz sakinleri Umumî Harp hengâmesinde denizlerden gelen düşman akınlarına marûz kaldıkça gözlerimiz derin bir melâlle ufuklarda hep şanlı Yavuz’unu aradı. Bugün onu iskelemizde görmekle bahtiyarız. Devrin nadide silahlarından olan bu mukaddes varlıkla müftehirane göğüslerimizi şişirirken var kuvvetimle bağırarak derim ki: Yüksek tevazularıyla bizi şereflere gark eden aziz hemşehrimiz Amiral Hazretleri bin yaşa!..”

Soyadı Kanunu yürürlüğe girdiğinde Gazi Mustafa Kemal, Koramiral Şükrü’ye “anlayışlı, ferasetli, izanlı” anlamına gelen “Okan” soyadını verdi.

Tarihler 30 Eylül 1935’i gösterdiğinde yeni kurulan Donanma Komutanlığının başına getirildi. On yıl aralıksız olarak bu görevini yerine getirdi. 1945 yılında yaşından dolayı emekliye ayrıldı. İki döneme yakın milletvekilliği yaptı.

Askerliği süresince iki nişan ve iki madalya aldı. İngiltere Kralı VI. George’un 1937’de yapılan taç giyme törenine ülkemizi temsilen katıldı.

Doğu Karadeniz’in en güzel ilçelerinden biri olan Tirebolu’da yetişen Koramiral Şükrü Okan’ı vefatının elli yedinci yıl dönümünde tekrar rahmetle anıyorum ve bir Tirebolulu olarak değerlerimize sonuna kadar sahip çıkmamız gerekliliğini belirterek önümüzdeki günlerde başka değerli hemşehrilerimizi de tanıtıcı yazılarımıza yer vereceğimizi belirtmek istiyorum.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir