“Cumhuriyetin İlk Yüzyılı”

Genel olarak röportaj yapılıp  kaleme alınmış kitapları çok seven ve okuyan bir okuyucu değilim. Hele bu kitap tarihi konuları içeriyorsa, konuşurken yapılan hataların sonrasında düzeltme imkanı pek fazla olmadığından pek taraftar olduğum söylenemez.

İlber Ortaylı ve gazeteci İsmail Küçükkaya’nın hazırladığı ‘Cumhuriyetin İlk Yüzyılı’ kitabını tüm o ‘ön yargılarıma’ rağmen aldım ve okudum. Genel olarak cumhuriyetin kuruluş aşamasından bugüne değin bir tarih gezintisine çıkmak olarak niteleyebileceğim kitabın temel özelliği, Osmanlı tarihçisi olarak bilinen İlber Hoca’nın cumhuriyet ve yakın tarihe bakışını öğrenmemiz.

Dönem gereği, kendisine sorulan sorularda geçmişle bir kıyas yapması istense de vicdanlı bir Türk tarihçisi olarak, dönemi, dönemin şartları içerisinde değerlendirmek gerekir diyor ve cumhuriyetin tamamlanmamış bir proje olduğunu vurguluyor.

Kitap, okuyucuyu sıkacak, ansiklopedik tarih konularından ziyade, ortalama bir tarih bilgisine sahip okuyucunun önüne yeni pencereler açabilecek nitelikte. Atatürk’ten İsmet İnönü’ye, Adnan Menderes’ten Süleyman Demirel’e, Turgut Özal’dan Tayyip Erdoğan’a kadar tüm liderlerin dönemleri sorgulanmış ve karşılaştırılmış.

Kitaptan bir alıntıyla yazıyı tamamlamak istiyorum. Bu alıntı ile geçmişi bilen vicdanlı bir aydının, ülke yöneticilerine muazzam bir uyarı yaptığını düşünüyorum. Gazeteci soruyor: “Menderes nerede hata yaptı?” ve muhteşem cevap:

“Kendisi hakkında çok hükmü kabul edilen ‘yanılmazlığın ve ilahi seçimin’ gerçekliğine ve devam edeceğine şark toplumlarındaki ekseri politikacılar gibi inanmasıdır.” ( Cumhuriyet’in İlk Yüzyılı, S. 189.)

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir