Curcuna Evi

Curcuna Evi kitapÇocuk ve gençlik edebiyatına yön veren benzersiz yapıtlarıyla tüm dünyada çok okunan Christine Nöstlinger, ünlü gençlik romanı Curcuna Evi’nde geniş bir ailenin öyküsünü ustaca kelimelere döküyor. Yetişkin dünyasının karmaşası içinde yolunu bulmaya çalışan genç bireylerin gözünden anlatılan roman, aile kurumunu oluşturan bireylere ve ilişkilere dair kabulleri yerle bir ederek, yepyeni bir bakış açısı ve düşünme olanağı sunuyor. Yazar, genç bireyin iç sesini dinleme deneyimini, sorumluluk alma bilincini, ilişkileri düzenleme yeteneğini ve ilk aşk heyecanlarını kendine özgü üslubuyla dillendiriyor. Temposu ve mizah düzeyi hiç düşmeyen roman, gençlere olduğu kadar kendine farklı bir gözle bakmak isteyen yetişkinlere de keyifli bir okuma vaat ediyor. Dünya edebiyatının çok ödüllü yazarı Nöstlinger’in bu romanı, Günışığı Kitaplığı’nın miniklere, çocuklara ve gençlere sunduğu özel Nöstlinger koleksiyonunun 22. kitabı. (Arka Kapak)

Nöstlinger, bir çocuğun gözünden anlatıyor Curcuna Evi’nde yaşananları. İletişimi ve iletişimsizliği, dayanışma ve demokrasiyi, bir çocuğun gözünden, hem çocuğun yaşdaşlarına hem de biz yetişkinlere usta bir dille anlatıyor. Sorumluluk bilinci, arkadaşlık, girişimcilik, kuşaklar arası iletişim temalarına da göndermeler yapan Nöstlinger yaşamdan hiç kopmadan ve doğrudan öğüt vermek yerine durumları ortaya koyup bir seçme hakkı tanıyarak öyküsünü anlatıyor.

Çekirdek ailenin iletişimi ya da iletişimsizliği üzerine kurulu çocuk kitaplarından farklı olarak Nöstlinger bu kitabında geniş ailelerin iletişimi üzerinde vurgular yapıyor. Görmezden gelmenin, umursamazlığın ve bencilliğin anlatıldığı yapıt bunların yanı sıra aile içi demokrasi kavramına da değiniyor. Demokrasi kavramının oldukça açık bir şekilde anlatıldığı Curcuna Evi, demokrasinin nasıl olması gerektiğini de ortaya koyuyor.

“Demokratik bir aileyiz biz. Bizde kural şudur: İki kişi bir şeyden yanaysa, onaylanması gerekir.”
“Ninen, büyükdayın, halan, annen, baban ve sen,” diye saydı Stefan, “altı ediyor. En az dört oy gerekli demokratik çoğunluk için.”
“Bizim ailede iki yeterli; azınlıkları koruma ilkesi uyarınca,” diye açıkladı Marie. (20)

Mine Kazmaoğlu’nun dilimize kazandırdığı yapıt 7, 8 ve 9. sınıf öğrencilerinin yanı sıra yetişkinler tarafından da okunması gereken bir yapıt.

curcuna evi

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir