Daren Aronofsky’den Bir Modern Zamanlar Destanı: The Fountein

fountain4Ne ispanya Engizisyondan kurtulabildi ne de ölen ruhlar Xibalba’ya ulaşabildi. ( Xibalba, Mayaların ölen ruhlarının gideceğine inandıkları Orion bulutsusunun adıdır. Altın renginde olan bu bulutsu patlayıp yok olduğunda yeni yıldızların doğmasına neden olur. Yani ölümü başka doğumları getirir.)

Saf sevgiyle, aşktan bahsetmiyorum, tanışmaya hazır olun! Umudun en büyük cinayet olduğunu söyleyen Nietzche’nin haklılığına şahit olun! Geç kalmış olmanın ızdırabını yüreğinizde hissetmeye hazır olun!

fountain“The Fountain”nden, Daren Aronofsky’nin 2006 yılında hem yazıp hem yönettiği modern zamanlar destanından bahsediyorum. Hugh Jackman ve Rachel Weisz’in oyunculuklarıyla ve Clint Marsell’in notalarıyla gerçek bir destana ulaştırdıkları bir sevda masalından. Cennetten, “Bilgi Ağacı”nın meyvesinden yedikleri için kovulan Âdem ile Havva’nın ardıllarının, “Hayat Ağacı”na ulaşma çabalarına gözyaşlarıyla tanık olacaksınız…

Film bitince filmin soundtrack’ini açın, karanlık ve üşümekte olan ellerinizle bir sigara yakın ve bitince gidip sevdiklerinize sımsıkı sarılın. Çünkü Xibalba’ya ulaşabilmenin ya da Hayat Ağacın’ın reçinesinden içebilmenin bir yolu yok!

 

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir