Darwinya

Kazandığı ödüller arasında John W. Campbell Anma Ödülü, Philip K. Dick Ödülü, Theodore Sturgeon Anma Ödülü bulunan ve yaşayan en iyi bilimkurgu yazarlarından biri olan Robert Charles Wilson’dan, mucize kıta Darwinya’nın gizemli öyküsünün anlatıldığı nefes kesici bir roman.* Yazar soluksuz bir anlatım sunmakla birlikte okuyucuya kolay bir dil sunmuyor. Bilimsel terimler, teoriler ve girift kurgusuyla birlikte yazar okuyucuyu romanının içine hem hapsediyor hem de karşılaştığı bilimsel teorilerin dayanak noktasını araştırmak için bilimsel kaynaklara sevk ediyor.

Darwinya roman

Ütopik, apokaliptik ve post apokaliptik eserlerin ön plana çıktığı günümüz edebiyatında Darwinya’yı bu türler arasına sokmak mümkün olabileceği gibi onu diğer yapıtlardan ayıran çok belirgin bir özelliğini de görmezden gelmek mümkün değil. “Bilimsellik.” Jules Verne’in, H. G. Wells’in, Isaac Asimov’un kitaplarına okumaya alışkın olan okur kitlesinin yakından tanıyacağı bilimkurgu edebiyatının son yıllardaki taçlanmış ürünlerinden bir tanesi Darwinya.

Robert Charles Wilson’ın iç içe geçmiş kitaplar halinde kurguladığı roman tanıdığımız dünyayı bize öyle bir şekilde sunuyor ki okur o çok iyi bildiğini düşündüğü doğal çevreden korkar hale geliyor. Roman kahramanlarının nitelikleri ve bilgilerinin ortaya konulduğu bölümlerde okuyucuya felsefi sorgulamalar yaptıran yazar okurun dünyaya ilişkin düşüncelerini roman kahramanlarının düşünceleriyle çarpıştırıyor.

Sönmez Güven’in dilimize kazandırdığı İthaki’den çıkan bu yapıt; insanı şaşkınlığa uğratan kurgusu, göndermelerle kurulmuş dili, okuyucuyu düşünceye sevk etmesi gibi konular dikkate alındığında mutlaka okunması gereken yapıtlar arasında yer alan Darwinya, size biraz Matrix’i anımsatırsa şaşırmayın.

Darwinya1912’de insanlık tarihi bir mucizeyle altüst olur. Avrupa topraklarında artık Darwinya adlı yeni bir kıta ortaya çıkmıştır. Amerika’dan Darwinya’ya keşfe giden Guilford Law, hayal edebileceğinin çok ötesinde bir kaderle yüz yüze gelir. Usta yazar Robert C. Wilson, çok farklı bir yirminci yüzyılı anlattığı bu bilimkurgu romanında, sadece tarihe ve evrime bir alternatif getirmiyor, aynı zamanda modern insanın ve yaşadığımız dünyanın “öteki”sine yönelik tekinsiz bir yorum sunuyor.(Arka kapaktan)

*Kitabın arka kapağından

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir