Topraktan Gelen Naziler: Dead Snow

Zombi filmleri olunca kendimi o filmleri seyretmekten alamıyorum. Küçük bir araştırmadan sonra bulduğum Dead Snow filmi bunlardan birisiydi. İlk önce filmin 2013’te çekilen ikinci filmini bulsam da birinci filmi olduğunu fark ettiğim an hemen birinci filmi bulup seyretmeye başladım. Ne de olsa bir zombi filmiydi.

dead-snow

Dead Snow 1

2009 yılında çekilen Norveç yapımı bu film, sıradan olan konusuna farklılık ekleyebilmek için tarihi bir olay katmayı düşünmüş. Bir grup tıp öğrencisi tatillerini geçirmek için arkadaşlarının dağ evine hareket eder. Orada başlarına inanılmaz olaylar gelir. Ve her zamanki gibi filmin sonunda sadece bir kişi kurtulur. Çılgınlık peşinde koşan gençler olduğu sürece sinema sektörü konu bulmakta zorlanmayacak sanırım ama bir şekilde, bu tür filmlerde hep bir kişinin kurtulması bütün sinemaseverleri baydı, diyebiliriz. Bu düşünceyi filmi çevirenler de düşünmüş olmalı ki filme biraz farklılık katalım demiş. İkinci Dünya Savaşı yıllarında İngiltere ile Fransa’nın iletişimini kesmek için Norveç dağlarına gelen Albay Herzog ve ekibi oradaki halka binbir vahşet uygulamış buna rağmen yöre halkı güçlükle de olsa Albay Herzog ve ekibini öldürmeyi başarmış. Tatillerini güzel eğlencelerle süslemeye çalışan gençler tarihin içinden toprağı delerek çıkıp gelen Nazilerle karşılaşması ilk önce Yusuf Yusuf durumunu oluştursa da başka çarelerinin kalmadığını gören gençler Nazilerle savaşmaya başlar.

dead-snow-1

Korku, gerilim ve komediyi aynı potada eritmeye çalışan film ekibi yer yer başarılı olsa da filme hakim olan konu sıradanlığı toprağın altından çıkıp gelen Nazilerle zenginleşse de ortalama bir film olmuş kanaatindeyim. IMDB puanı 6.4 olması da bu yorumumu güçlendirecek nitelikte. Filmi absürt komedi sınıfına sokanlar olsa da birinci filmin bu sınıflamaya dahil olduğunu düşünmüyorum. Evet, içinde komedi unsurları var ama bu filmde komedi olmasa idi yani tam korku, gerilim yapılsaydı daha iyi olurdu.

 

Dead Snow 2

İlk filmin aksine filmi daha çok komediye yaklaştırmış film ekibi. İlk filmdeki sıradanlık bu filmde yok. Bu filmi absürt komedi sınıfına sokabiliriz. Birinci filmde sıradan korku, gerilim ve vahşet sahneleri ağır basarken filmin komedi yönü ıskalanmış, film ekibi ise ortaya çıkartmak istediği absürt komedi türünü ortaya çıkarmakta başarısız olmuştu. İkinci filmde ise tam anlamıyla film ekibinin de başarmak istediği absürt komedi ortaya çıkmış. Onun için korku, gerilim, vahşet olsun da ne olsa seyrederim tarzında düşünenler birinci filmi sevmiş; birinci filmdeki sıradanlıkları görüp ikinci filmdeki absürt komediyi görenler ise ikinci filmi daha çok sevmiş. Bu sebeple yorumlara fazla aldırış etmeden iki filmi seyredip kararınızı da siz verin.

dead-snow-2

IMDB puanı 7.2 olan Dead Snow 2’de birinci bölümde kurtulan kahramanımızın ikinci bölümde başından geçen olaylar anlatılıyor. Naziler bu sefer dağda değil, şehre iniyor. Bir kolu Nazi koluyla değişen kahramanımız ve ekibi zombi çetesi, muhteşem işler başarıyor yanlarındaki zombi arkadaşlarıyla.

Unutmadan, hep film ekibi dedik de kim olduklarını söylemedik:

Yönetmen: Tommy Wirkola

Senaryo: Stig Frode Henriksen, Tommy Wirkola

İyi seyirler.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir