Dediğimi Yap, Yaptığımı Yapma!

dediğimi yap yaptığımı yapma

Anne babalar çocuklarının hep en iyi olmalarını isterler. Çocukların davranışları iyi olmak zorundadır, çocukların dersleri iyi olmak zorundadır, çocuklar arkadaşları içinde parmakla gösterilen birisi olmak zorundadır. Dikkat ederseniz çocuklar hep bir şeylerin “zorundadır.” Biz de kendimizi kaptırsak eminim bu “zorundadır” listesi uzar gider.

İşte çocuklarımızın bu “zorundalık”larını gerçekleştirmesi için ona çeşitli direktifler ve öğütler veririz. Bu direktiflerin ve öğütlerin sonu da hiç gelmez. Çocukların, çocuk olduğunu unutup her şeyi isteriz de isteriz. Ama kendimize bir baktığımızda çocuğumuza yap dediklerimizi aslında bizler yapmayız.

Çocuğumuza sigara içme deriz, bizler içeriz. Çocuğumuza kitap oku deriz, bizler okumayız. Çocuğumuza küçüklerini sev deriz, bizler sevmeyiz. Çocuklarımıza bütün insanlara saygılı ol deriz, bizler küçük, tatsız bir olay olduğunda hemen o tatsız olayı çıkaranın üzerine yürürüz. Çocuğumuza sağlıklı beslen deriz, bizler hemen bir alışveriş merkezine gittiğimizde hazır yiyecekçilerin önünde sıralanırız. Çocuğumuza sınavlarda kopya çekme deriz, biz sınava girdiğimizde kendimiz çekeriz.

Efendim, bugün bir sınavda görevliydik. Sınava girenlerin çoğu yaşını başını almış belki de çoğu çocuk çoluk sahibi insanlardı. Arka sıralarda oturan bir teyze, sınav başladıktan sonra gözleri ile yan ve ön masada sınava giren kişinin cevap kağıdını ince ince süzüyordu. Kopya çekmeye çalışıyordu yani. (Biz de uygun bir dille uyardık kendisini) Gelelim konumuza: Eminim ki o teyze çocuklarına “Sınavlarda kopya çekmeyin, ders çalışın!” diye direktifler veren bir annedir. Ama iş uygulamaya geldiğinde maalesef kendisi de bu direktiflerini uygulamaz. Çoğu anne ve babalar gibi.

Uzun lafın kısası, çocuklarımıza ne demeye çalışıyoruz biz peki bu davranışlarımızla? Sanırım diyoruz ki “Evladım, dediğimi yap, yaptığımı yapma!” Peki, bu ne kadar sağlıklı olur ve çocuk için ne anlam ifade eder ki? Dediklerini yapmayan bir anne babayı gören çocuktan başarı beklemek safdillik olur.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir