Delkarna’dan Perg’e Keşifler Zamanı

Bir yolculuğa anlam katan; yol açtığı keşiflerdir. Kimi zaman yeni yerler keşfederiz, kimi zamansa yeni dostlar. Bazı yolculuklar vardır ki, içimizde kalıcı izler bırakır, derinlerde sakladıklarımızı açığa çıkarır. Her attığımız adımda bizi başka birine dönüştürür.*

Dostunu tanımak istiyorsan onunla seyahate çık, sözünü doğrularcasına yazmış Müstecaplıoğlu. Güzel de yazmış. Seyahatleri süresince birbirinden uzaklaşan değil de tersine birbirine yaklaşan insanları anlatmış.

Şarkılar söylerdik yolculuklarda,
yolculuk, şarkılarımız kadar neşe getirsin diye.
Gittiğimiz yerde kendimizi bulurduk bazen.
Bazen de kendimizi kaybederdik.
Yolculuk büyülerdi bizi, bütün bilinmezlikleriyle.
Keşfetmek istediğimiz kendimizdik aslında.
Sınırlarımız neydi, ne kadar uzağa gidebilirdik?
Gittiğimiz yerde dönüşeceğimiz kişiyi merak ederdik.
Yolculuk bir bahaneydi sanki.
Aslında hiçbirimiz bilmezdik,
gitmek istediğimiz yer gerçekte neresiydi.
Belki ihtiyaç duyduğumuz sadece gitmekti,
kendimizden uzağa…
Tek bir soru vardı aklımızda.
Daha iyi bir yer mi arıyorduk,
daha iyisini yapabileceğimiz bir yer mi?

Sera Om Talse

 

Fantastik ögeleri ustaca kitabına yerleştiren Müstecaplıoğlu ilk kitaptaki (Şamanlar Diyarı) yaratıklarla yetinmemiş, öyküye yeni yaratıklar ve yeni türler de eklemiş. Minik ama bir bıçak keskinliğindeki tırnaklarıyla Vagora böcekleri, dişileri erkeklerden iki kat daha güçlü uçabilen bir yaratık olan Erasnamuslar ve deniz suyuna muhtaç devasa yılanlara kadar hayal gücünü zorlayan birçok yaratığı ev sahipliği yapıyor kitap.

keşifler zamanı

Şamanlar Diyarı serisinin ikinci kitabı olan Keşifler Zamanı, dostluk ve farklılık temalarına göndermeler yapıyor. Farklı olana tahammülümüzün neredeyse olmadığı günümüz dünyasını inceden inceye eleştirirken gerçek bir dostluğun da nasıl olması gerektiğini anlatıyor Müstecaplıoğlu. Farklı olana, bizden olmayana anlayışla yaklaşılması gerektiği öğüdünü her fırsatta vermeye çalışıyor.
Barış Müstecaplıoğlu, İktidarın, güce sahip olmanın insanı nasıl yozlaştırdığını anlatırken sistemi eleştirmekten de geri durmuyor kitabında:


“Sorun Karsadien’de ya da başkasında değil bence, sorun düzenin kendisinde. Ederkan tahta geçseydi, belki de düzeni korumak için Karsadien kadar zalim birine dönüşürdü. Bu kadar mutlak bir güçle temiz kalmak zor. Kimse başka insanların kaderini iki dudağının arasında tutmamalı. Kimse bu kadar güçlü olmamalı. Ben aslında Sultan Arterus’a karşı değil, Sultanlık’a karşı, bu düzeni değiştirmek için savaşıyorum. Değiştiremesem bile bir parçası olmamak için.” Keşifler Diyarı 2013, 61 s.

Birinci kitaptan tanıdığımız dostlarımız; Darok, Kaye, Eymar, Kaptan Gura, Coro, Melkara ve Olein bu kitapta da bizi yalnız bırakmıyorlar.

Darok, Eymar ve Coro Kaptan Gura’nın gemisi Kılıçbalığı ile Perg diyarını ararken hiç ummadıkları bir şekilde Erasnamus adı verilen canlılar yardımıyla doğru yöne rotalarını çizerek Perg diyarına ulaşıyorlar. Perg ülkesinde karşılaştıkları kişilerse oldukça ilginç: Leofold, Guorin ve Nela.

Müstecaplıoğlu, Şamanlar Diyarı ile başlayan seriyi çok usta bir şekilde Perg Efsaneleri ile birleştirmiş, tastamam bir evren yaratmayı başarmış bu kitabında.

Harnanik’te kalan Eymar ve Melkara zamanlarını boşa geçirmiyor. Yaşlı şaman Eymar’a şamanlığın sırlarını öğretmek için uzun bir aradan sonra öğretmen şaman rolüne yeniden bürünüyor.

Tek solukta okuyacağınız bu kitap sizi günümüz dünyasından alıp götürecek, iyi okumalar…

 

Engin AKALIN
*Arka kapaktan

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir