Demir Kadın

… “Demir Kadın yerinden kımıldamadı. Başına gelenlerden sersemlemiş gibiydi. Gözleri yarı kapalı, yeniden konuşmaya başlayan Demir Adam’a bakıyordu.

Ne yapmak istersen artık sanırım yapabilirsin. Uzay-Yarasa-Melek-Ejderhası’nın gücü hemen hemen sınırsızdır. Ne dileyeceksen dikkatli ol çünkü hemen yerine gelir. Onun gücü, diye sürdürdü Demir Adam, bu dünyaya ait değildir.”

demir kadın 2
Bol yaratıklı bol fantastik bir kitap “Demir Kadın” Can Çocuk’tan çıkan “Demir Kadın” Ted Hughes imzasını taşıyor. Güven Turan’ın dilimize kazandırdığı Demir Kadın, romanın içerisinde tanıdık bir sima olarak Demir Adam’da var ancak bu Demir Adam sinemadan tanıdığımız Iran Man’de değil.

Ted Hughes bu kitabıyla çevreci bir dünyanın önemi üzerine vurgular yapan bir kitap. Lucy ile Hogarth’ın öyküsünün anlatıldığı yapıt insanların doğayı nasıl kirlettiğini, para kazanma hırsının insanı nasıl başkalaştırdığını anlatan harika bir yapıt.

Altıncı ve yedinci sınıfların rahatlıkla okuyabileceği bu kitap yetişkinlerce de okunabilir. Belki yetişkinlerde kendilerine pay biçerler…

“Demir Kadın, tüm heybeti ile doğayı kirletenlerin karşısına dikilir. Irmağı ve içinde yaşayanları önemsemeyenler mutlaka cezalandırılmalıdır. Demir Kadın’ın arkadaşı Lucy’nin aklına Demir Adam’dan yardım istemek gelir.” Kitabın arka kapağından…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir