Denizler Altında 20.000 Fersah

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, bir Jules Verne klasiği… Hangimiz bu kitabı okuduğunda Nautilus ile bir yolculuk yapmak istemedi? Çocukluk düşlerimizi süsleyen bu denizaltı şimdilerde İstanbul’da bir AVM’nin adını taşıyor olsa da biz hayranlık duyduk bu ada.

Çok şey öğretti Kaptan Nemo ve Pierre Aronnax; fizikten kimyaya, hidrolojiden biyolojiye uzanan geniş bir kültür yelpazesi sundu bu kitap bize.

Meraklı, araştıran ve sürekli yeni bir şeyler keşfetme isteğiyle dolu her çocuğun mutlaka okuması gereken kitaplardan biri bu. Kitabın içindeki engin bilgi hazinesinden yetişkinler de yararlanabilir elbette.

Jules Verne’nin 1870 yılında yayımlanan bu romanı Kaptan Nemo ve onun gemisine misafir olmak zorunda kalan Pierre Aronnax, Conseil ve Ned Land’ın Nautilus’taki serüvenlerini anlatmaktadır. Akdeniz, Kızıldeniz, Baltık Denizi, Güney Kutbu ve Kayıp Kıta Atlantis’te geçen roman defalarca sinemaya uyarlanmıştır.

denizler-altinda

1907’de Georges Méliès, 1916’da Stuart Paton, 1954’te Richard Fleischer, 1973’te Jules Bass ve Arthur Rankin Jr., 1997’de Michael Anderson, 1997’de Rod Hardy, 2002’de Scott Heming ve 2007’de Gabriel Bologna tarafından yönetilen filmler romanın ne kadar iyi bir konusu olduğunu ortaya koyuyor.

Okuyucuya Not: Yazının devamı kitabın içeriği hakkında bilgiler vermektedir.

Kaptan Nemo: Eski bir Hint Prensi olan Nemo aynı zamanda bir mühendistir. Nautilus’u kendisi tasarlamıştır. Nautilus’un kaptanı olan Nemo, oldukça sert bir karakter olarak romanda karşımıza çıkar. Disiplini ve sarsılmaz duruşuyla güçlü bir karakter çizen Nemo içten içe hüzünle doludur. Kendini dış dünyadan soyutlamış olması, gemisini ve davasını korumak adına öldürdüğü insanlar onu üzmektedir.

Pierre Aronnax: ABD için çalışan Fransız bilim insanıdır. Kırk yaşlarındaki heyecanlı deniz biyoloğu, yoğun bir merak duygusuna sahiptir. Çevresinde gördükleri karşısında hayranlığa düşer ve hepsinin nasıl oluştuğunu öğrenmeye çalışır.

Conseil: Aronnax’ın uşağı olan bu Flaman, oldukça sakin bir kişiliktir. Patronunun aksine olaylar karşısında heyecanlanmayan bu kişi patronunun aşırı heyecanını dengeler. Soğukkanlılığının yanı sıra oldukça da cesur biridir ve patronunu korumak için ne kadar çok cesur olduğunu epeyce göstermiştir.

Ned Land: Kanadalı bir mızrakçı olan Land, özgürlük aşığı çabuk kızan, yerinde duramayan bir kişidir. Avlanamadığı zaman kendini çok sıkılmış hisseder.

Nautilus: Hızı saatte elli deniz miline ulaşabilen gemi elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Geminin inşası dünyadan gizlemek için ıssız bir adada yapılmış, parçaları dünyanın farklı şehirlerinden sipariş verilmiştir. Gemi ihtiyaçlarını denizden karşılar. Kendine düşman olarak gördüğü gemileri batırabilmek için mahmuzlu bir pruvası olan gemi metalden imal edilmiştir.

Bin sekiz yüz altmışlı yılların sonlarına doğru batan gemilerin çoğalması ve birçoğunun bir deniz canavarı tarafından batırılması denizcileri korkutmaktadır. Amerika Bilim Heyeti bu varlığın ne olduğunu çok merak eder ve araştırılması için kolları sıvar. Abraham Lincoln adındaki bir gemi bu yaratığı bulmak ve mümkün olursa ortadan kaldırmak üzere hazırlanır. Fransız Aronnax ve uşağı da bu gemide yerini alır.
Abraham Lincoln gemisi sonunda bu deniz canavarıyla Japonya yakınlarında karşılaşırlar. Gemi bu esrarengiz deniz canavarını takip etmeye başlar. En sonunda usta mızrakçı Ned Land mızrağını bu canavara doğru savurur, ancak mızrak canavarın etine batmaz ve geri savrulur. Tam bu sırada tuhaf yaratık büyük bir su kütlesini geminin üzerine doğru püskürtür. Geminin üzerinde tutunamayan Ned Land, Aronnax ve uşağı kendini bu korkunç yaratığın üzerinde bulur. Canavarın metalden yapıldığını fark eden Aronnax, bunun bir deniz yaratığı değil de insan yapısı bir gemi olduğunu anlar.

Geminin içine alınan kazazedeler Kaptan Nemo ve gemideki diğer kişilerle tanışır. Kaptan Nemo, Aronnax’a sırrını saklamak adına kendilerini serbest bırakamayacağını ancak denizaltında özgür olduklarını açıklar. Bu durum Ned Land’ın hiç hoşuna gitmese de şimdilik yapabileceği hiçbir şey yoktur.
Kaptan Nemo’nun deniz hakkındaki bilgisinden etkilenen Aronnax, Nemo ile birlikte çeşitli serüvenlere atılır. Köpekbalıklarıyla mücadeleden bir deniz volkanının patlamasına, bir top büyüklüğündeki incilerden Atlantis’e kadar bir çok şey gören Aronnax büyük bir şaşkınlığa düşmektedir. Nemo ile birlikte Güney Kutbu’nu keşfetmeleri onu çok sevindirir.

Sicilya yakınlarında bir gemi Nautilus’a saldırır. Kaptan Nemo bu gemiyi batırmak zorunda kalır. Her ne kadar bu durum Aronnax ve Ned Land’ın hoşuna gitmese de Nemo yapabileceği başka bir şey olmadığını dile getirir. Gemiyi batırdıktan sonra Nemo iyice içine kapanır. Aronnax ile görüşmek istemez. Bu arada Ned Land denizaltından kaçma planları yapmaktadır ve planını arkadaşlarına anlatır. Gemi Baltık denizi civarındayken su yüzeyine çıkar. Ned Land planını uygulamaya koyar. Bu arada gemi hızla devasa bir girdaba doğru ilerlemektedir. Denizaltının kurtarma sandalının vidalarını son anda söken bu üç arkadaş sarsıntının etkisiyle bayılırlar. Aronnax, uyandıklarında Lofoten adasında bir kulübede olduğunu görür. Kaptan Nemo’nun neden böyle bir şey yaptığını anlayamayan Aronnax onun bu girdapta öldüğünü düşünür.

*Kaptan Nemo: Denizler Altında Yirmi Bin Fersah kitabında düştüğü girdapta ölmemiştir. Kendisi Jules Verne’nin “Esrarlı Ada” adlı yapıtında tekrar karşımıza çıkar.

Engin AKALIN

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. 15 Ocak 2014

    […] Merkezine Seyahat kitabını okuduğum günden itibaren sevmeye başladım. Hemen arkasından Denizler Altında Yirmi Bin Fersah ‘ı okudum. Onu da okuduktan sonra kendi kendime, ‘Adam olmak demek, Jules Verne’in […]

  2. 07 Kasım 2015

    […] bitiminde Nautilus gemisine rastlar. Kaptan Nemo onlara başından geçen olayları anlatır ve adaya çıktıkları […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir