Deportivo Taraftarlarının Türk Sevgisi

İspanya’da bir maçta Türk bayraklarının stadı süslediğini çok rahatlıkla görebilirsiniz. Deportivo, Celta Vigo ile bir maç yapsın görün bakın stattaki Türk bayraklarını. Emin olun bizden daha ateşli sallayacaklar Türk bayraklarını… Nedir bu işin sebebi dersiniz, olayın hikayesi şöyledir:

deportivoAkdeniz’i Türk gölü haline getiren Barbaros Hayrettin Paşa, bir Hristiyan imparatorluk olan İspanya İmparatorluğu’na büyük savaşlar açmıştı. Bu savaşlar esnasında Galiçya bölgesinde yaşayan delikanlılar Barbaros Hayrettin Paşa ile çeşitli konularda anlaşmaya vardılar. La Coruna halkına bu yaptıklarından dolayı komşuları olan Vigo halkı çok kızdı. Bu sebeple Vigolular, La Corunalara “Türkler” demeye başladılar. Vigo halkı bu sözü onlara aşağılamak için söyledilerse de La Corunalar bu sözü bir aşağılama değil, bir onur olarak kabul ettiler. Çünkü o devirde Avrupa’da “Türk gibi güçlü” sözü çok yaygındı. La Corunalar sadece bu övünmeyle kalmadılar, Vigo’ya Portekiz’e yakın olduğu için “Portekizliler” adını taktılar.

deportivo türk sevgisiGünümüzde bu olay kendisini özellikle spor müsabakalarında gösterir. Deportivolu gençler, Deportivo maçı oynanırken hemen bir yerde Türk bayrağı açabiliyorlar. Ama iş Celta Vigo ile Deportivo arasında oynanacak bir futbol maçına geldiğinde tribünlerin her tarafında Türk bayrağını görmek işten bile değil. Hatta Celta Vigo maçlarında, Deportivo tribünlerinde “Türkiye, Türkiye” tezahüratlarını da rahatlıkla duyabiliriz. Deportivo taraftarı işi bir nebze daha ileri götürerek karşılarına bir Yunan takımı çıktığında yine tribünlere Türk bayrakları ile koşuyor.

Size bu durumla ilgili birkaç örnek vereyim:

1. Deportivo ile Panathinakos arasında oynanan maçta Deportivo taraftarları tribünlere dev bir Türk bayrağı açmıştır.

2. Galatasaray ile Deportivo arasında İstanbul’da oynanan maçta Deportivo taraftarları Barbaros Hayrettin Paşa’nın fotoğrafının bulunduğu pankartı tribünlerde açmıştır.

3. Fenerbahçe’nin Celta Vigo ile oynadığı maçı seyretmeye gelen Deportivolu taraftarlar tirübünde Fenerbahçe’yi desteklemiştir.

Ne diyelim artık, bir daha ki Deportivo ile Celta Vigo arasında oynanacak maç ile herhangi bir Türk takımının Deportivo ile yapacağı maçı seyrederken tribünlere iyi bakın…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir