Derviş Paşa’nın Ölümü

Derviş Paşa. Ahmet’in Derviş’i. Sadrazam Lala Mehmet Paşa ve daha birçoklarının kanı elinde olan Paşa. Yükselme hırsı damarlarına işlemiş, kibirli ve bir o kadar da dalkavuk Derviş Paşa.

Lala Mehmet Paşa’nın işini bitirip 1606 yılında sadrazam olan Derviş Paşa, İstanbul’daki evlerin balkonlarından dahi aldığı vergilerle Padişah I. Ahmet’i bile kendisine düşman eder.

Derviş Paşa günün birinde bir saray yaptırmak ister. Sarayın her işi ile ilgilenmesi için son dönemlerde saray erkanına verdiği borçlarla semiren bir Yahudi’yi görevlendirir. Saray bitip de Yahudi masraflarını Paşa’dan almak isteyince Derviş Paşa, borcunu reddeder.

Bazı kaynaklar Yahudi’nin Paşa’ya verdiği borç listesinin abartılı olduğunu söyler ve Paşa’nın buna sinirlendiği belirtilir. Yahudi öleceğini bildiği için bütün borç listesini Derviş Paşa’nın huzurunda yırtar. Hatta Yahudi borç listesini yırtarken “Paşam, ne kazandımsa sizin sayenizde kazandım.” der.

Derviş Paşa’nın gazabından kurtulan Yahudi, gün gün içindeki öfkeyi büyütür. Yaptığı sarayın dış duvarını yaptırıyorum diye sarayın altından Topkapı Sarayı’na kadar uzanan bir tünel kazdırır. Tünel bittiğinde Yahudi, Derviş Paşa’nın azılı düşmanlarından Kapı ağasına Derviş Paşa’nın Padişah I. Ahmet’i öldüreceğini söyler. Kapı ağası tez zamanda durumu padişaha anlatır. Durumu tetkik eden padişah, tünel olduğunu öğrenince Derviş Paşa için sonun başlangıcı başlar.

Hiçbir şeyden haberi olmayan Derviş Paşa, divan toplantısına çağrılır. Çadırda gizlenen dilsiz oğlanlar Paşa’nın içeri girmesi ile üzerine atılır. Boynuna yağlı ilmek geçirilince Paşa, her şeyin bittiğinin farkındadır. Dilsiz oğlanlar Paşa’nın işini bitirip üzerinden çekildiklerinde Derviş Paşa ayağını kıpırdatır. Bunu gören Padişah I. Ahmet, içinde büyüttüğü öfkeyi belindeki hançeri çıkarıp Derviş Paşa’nın başını gövdesinden ayırarak kusmuştur.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir