Deuter Aircontact Pro Çanta İncelemesi

Deuter Aircontact ProKamp yapanların belki de en önemli ekipmanlarından biri olan sırt çantasını seçmek, doğru çantayı almak oldukça zor bir süreçtir. Şimdiye kadar kullandığım çantaları düşününce son aldığım çantayla artık doğru çantaya sahip olduğumu düşünüyorum. Daha öncesinde incelemesini yapmış olduğum Timberline Elan çantam bana problem yaratmaya başlayınca yeni bir çanta arayışına girdim. Deuter çantalar hakkında çok övgü duymuş olmama rağmen ne yazık ki doğru dürüst hiçbir inceleme yazısı bulamadım bu marka çantalarla. Yurt dışı sitelerdeki incelemeleri okuduktan sonra çantayı almaya karar verdim. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki Deuter çantalar maalesef çok uygun fiyatlı değil ancak doğaya, kampçılığa önem vermiş biri için gözden çıkarılamayacak bir tutar da değil.
Bir aylık bir araştırmanın sonunda Deuter Aircontact PRO 70 + 15 sırt çantasını almaya karar verdim. Daha önce kullanmış olduğum çanta 70+10’du. Bu sefer biraz daha büyük bir çanta aldım. Aslında ağırlık açısından düşünüldüğünde bu durum bir avantaj yaratmasa da benim gibi tek başına uzun süreli kamp ve yürüyüş yapanlar için büyük hacimli çantalar daha mantıklı oluyor, diye düşünüyorum.

Çantanın teknik verileri şu şekilde:Deuter Aircontact Pro 2
Ağırlık:
7 £ 1 oz
3.200 gr
Hacim:
4270 + 920 (730 sp) kübik inç
70 + 15 (+12 sp) litre
Boyutu:
36/15 / 14’ü (Y x G x D) Inch
92/38 / 36’sı (Y x G x D) cm
Malzeme:
Deuter-Duratex
330D Mikro Rip Pro 6.6

Deuter-Duratex
Son derece aşınmaya dayanıklı ve yırtılmaya A Polyamid-kumaş. Tüm büyük sırt çantaları için bu alt paneli için kullanılır. 1000 den bir iplik ve iç kalın PU kaplama vardır.

330D Mikro Rip Pro 6.6
Deuter Mikro Rip 6.6 fantastik yırtılma direnci sunan 330 den Naylon karışımlı kumaş. Naylon 6.6 kullanımı malzemesi çok dayanıklı ve sağlam yapar. PU kaplama su geçirmez (WC 2.000 mm) sayesinde. Yeni AIRCONTACT aralığı gibi büyük paketler için mükemmel bir malzeme.

Üretici firmanın sitesinde çantayla ilgili şu bilgilere yer verilmiş:

Uzun yürüyüş turları için mükemmel bir sırt çantası. ağır yükleri taşıyan bile Vari Flex sistemi fantastik konfor sağlarken sırt çantası, bir süper dayanıklı malzeme özellikleri. Onun mobil kalça yüzgeçleri özenle her hareketi dengesini kaybetmeden bile zor arazi fena hale izleyin. yüzgeçleri, böylece yorgunluğunu azaltır, ve hareket özgürlüğü sağlayan, kalça eşit yük dağıtmak.
Detaylar:
Mükemmel uyum için herhangi bir geri uzunluğu kademesiz ayarlanabilen Vari Fit sistemi
Pull-İleri kalça kayışı yapımı kolay ayarlama için bile ağır yüklü
Ön fermuarlı deliğinden hızlı erişim
İç sıkıştırma kayışı
Baş kalıplama ve sıkıştırma kayışları daha kafa izni için kapağı yerleştirin
hızlı bağlantı halkası ve ek kayışlar bir Sırt çantası sayesinde dönüştürülebilir sıkıştırılmış cep ve iki değerli cepli sökülebilir kapak bölmesi,
Yüksekliği ayarlanabilir kapak
kolay kapmak, kalça kayışı üzerinde sıkıştırılmış değerli cep
SOS etiketi
Üç tarafı sıkıştırma kayışları
Ayrı alt bölmesi
alt bölmesinin sıkıştırma kayışı
yan cepler fazla bagaj emme ya da bir akım hidrasyon mesane karşılamak için kullanılabilir körük
Dış çadır kutuplu cepler
önündeki papatya zincirleri ve geniş fermuarlı cep
ayrılabilir yağmur kapağı
Islak çamaşır bölmesi

Deuter Aircontact Pro 1Çok övülen Deuter AIRCONTACT Pro sırt sistemi hakkında yine üreticinin sitesinde şu bilgiler yer alıyor.
Nefes yastıkları AIRCONTACT teknolojisi ve dayanıklı 3D AirMesh astar havalandırma ile sıcaklık ve nem uzakta fitilleri.

Çok odacıklı alüminyum kalır İki ergonomik oluşan V-şekilli , kalça arka yükün doğrudan bir parçası.
Tutturulmuş zaman, kalça yüzgeçleri bir konik biçiminde yukarı konik. yüzgeçleri içbükey ve ultra-yastıklı ve kalça üzerinde mükemmel oturmak. çok katmanlı, PE-sertleştirilmiş köpük yükü eşit yayılır. ‘Çek-ileri’ işlevi bile bile ağır yükleri ile, tutturmak için kalça kemeri kolaylaştırır.
zor bölümleri izin EMENTS dengenizi kaybetmeden müzakere edilecek – özellikle önemli bir ağır yük taşırken.
Yüksekliği ayarlanabilir yük transferi askıları hassas paketi konumlandırma için omuz askıları.
Konturlu omuz askıları 3D AirMesh astar ile. Özel çift katmanlı köpükler ile Ağır yapı.
Basit Vari Fit sistemi ile kolayca mükemmel bir uyum için her zaman yapma, bireyin sırtına paketi ayarlayabilirsiniz.
Deuter en Vari Flex sistemi kesinlikle bu taşıma sisteminin esnekliğini tanımlar. dönme kalça yüzgeçleri karmaşık vücut hareketlerini izleyin. Böylece, yük eşit hareket özgürlüğünü sağlamak ve yorgunluğu azaltarak, kalça dağıtılabilir. Kalça yüzgeçleri İki sağlam CTP-çubuklar ve yük ayar kayışları hassas yük kontrolü için izin verir. Vari Flex sistemi ve alüminyum kalır istikrar, verimli yük transferi, mükemmel yük kontrolü ve inanılmaz esnekliği birleştiren taşıma sisteminin çekirdeğini oluşturur.

Bu çantayla şimdiye kadar yapmış olduğum kamplarda üründen oldukça memnun kaldığımı söyleyebilirim. Hiç istemesem de 20 kilonun üstünde yapmış olduğum yaklaşık 60km’lik bir yürüyüşte bile yükü oldukça başarılı bir şekilde dağıtarak beni yormadı. En çok sevdiğm özellikllerinden biri de çantanın üst kısmının (şapka) çok kolay bir şekilde çıkartılarak bağımsız mini bir sırt çantasına dönüşmesi oldu. Yan ceplerin genişliği oldukça iyi. Yükleme konusundaysa oldukça başarılı bir çanta… Çantaya üç ağızdan yükleme yapmak mümkün.
Nisan sonunda yapacağım Likya Yolu etabının 7 gün sürecek son etabının sonrasında çantayla ilgili daha fazla ayrıntı paylaşacağım.

700-800 lira aralığında satın alabileceğiniz bu çanta bence parçalanana kadar yapacağınız doğa etkinliklerinde sizi mutlu edecektir.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 6 tane yorum yapılmış.

 1. Hergün Bayram diyor ki:

  Merhaba Engin. Benim Aircontact 70+15 lt çantam vardı. Otostoplarda otomobillere sokmak, minibüslere inip binmek sıkıntı olmaya başlamıştı. Sonra bunu satıp 50 litra civarında bir şey satın almak istedim. fakat sattıktan sonra araştırmalarım sonunda Aircontact pro’ya terfi etmem gerektiğini anladım. Fakat aircontact pro ile beni yeni tehlikeler bekliyordu. Sipariş ettim sanırım 2 güne kadar teslim alacağım. Onunla ilgili ben de inceleme yazısı yazacağım.

  • Engin Akalın diyor ki:

   Çantanın boyutu gerçekten büyük ben de zorlanmıyor değilim araç transferlerinde ancak kış kampında gerçekten çok iyi oluyor. Bir de uyku tulumu falan Husky’nin Annapurna gibi kocaman bir şey olunca çanta mecburen büyüyor. Yaz ve bahar dönemlerinde ise boydan epeyce küçültebiliyorum. Şapka kısmını kullanmayınca kolay oluyor.

 2. Hergün Bayram diyor ki:

  Engin hocam Aircontact pro 60+15 çantama kavuştum. onunla ilgili inceleme yazısı yazdım. Hatırlatayım.

  http://www.hergunbayram.com/2015/06/deuter-aircontact-pro-6015.html

 1. 27 Kasım 2015

  […] biri olan sırt çantası incelemelerine devam ediyoruz. Daha önceden incelediğimiz Deuter Aircontact Pro ve Timberline Elan markalı çantalardan sonra şimdi sırada İngiltere menşeili bir firma olan […]

 2. 14 Aralık 2015

  […] öncesinde incelediğimiz Deuter Aircontact Pro, Timberline Elan, Karrimor Leopard çantalarından sonra şimdi sıra […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir