Diktatör Kimdir?

Devletin küçük bir grup ya da tek bir kişi tarafından yönetildiği veya denetlendiği yönetim şekli diktatörlük olarak adlandırılmaktadır.

Diktatör olarak adlandırılan devlet başkanlarına zorba, tiran ve despot gibi sıfatları da yüklemek mümkündür. Gelgelelim tarihteki hiçbir diktatör kendini diktatör olarak görmemiş, kendini diktatörlükle suçlayanları yalanlamış ve susturmuştur.

Alman ırkının üstünlüğünü savunan Hitler,

Yaklaşık 2 milyon insanın ölümünden sorumlu Saddam Hüseyin,

İspanya’da milyonların ölümüne neden olan faşist yönetimin başındaki Franco,

Bir Nolu Düşman Kardeş, lakaplı Kamboçya’da milyonlarca insanın ölümlerinden sorumlu Pol Pot,

İl Duce, lakaplı İtalyanların faşist lideri Mussolini,

21. yüzyılda Avrupa’nın göbeği Bosna’da yüz binlerce insanın ölümünden sorumlu Miloseviç,

Amerikan emperyalizminin maşası Batista,

Şili sokaklarını kırmızıya boyayan Pinochet,

Arjantin coğrafyasında gizli hapishaneler yaptıran Videla, ( Bkz. http://otekiyuz.com/videlanin-ardindan/ )

Ve daha adını saymadığımız daha onlarca diktatör kendilerinin adil bir yönetici olduklarını, halkın isteklerine yanıt verdiklerini savunmuşlardır. Kendi düşüncelerini halka dayatmaya çalışan bu diktatörler, düşüncelerine karşı çıkan insanları bastırmak için gerek askeri gerekse polisi kendi halkına karşı kullanmaktan çekinmemişlerdir. Üstelik bu diktatörler yaptıklarını meşru göstermek için saldırdığı grubu gerçekte olmayan suçlarla itham etmişlerdir.

Ulusların kaderlerini etkileyen, insanların ölümlerine yol açan bu diktatörlerin belirgin özellikleri vardır:

• Yönetici oldukları ülkelerde kendilerini denetleyecek olan kurumlar ya yoktur ya da yine kendi denetimlerindedir. Bu denetim meclis veya hukuk kurumları tarafından yapılabilir.

• Kendi otoriteleri üzerinde hiçbir gücü tanımazlar. Tek çekindikleri veya kendilerinden üstün gördükleri tanrıdır.

• Önceden var olan yasaları kendi otoritelerini artırmak için değiştirmeyi ya da ortadan kaldırmayı yahut yeni yasalar ortaya koymayı tercih ederler.

• Otoritelerini yalnızca sınırlı bir gruptan (zümreden) yana kullanırlar. Tüm hukuk, sağlık, ekonomi gibi alanlarda öncelik bu seçilmiş grup ve takipçilerinindir.

• Ülkedeki terörü el altından desteklemekten çekinmezler. Böylece otoritelerini güçlendirmeyi meşrulaştırmayı amaçlarlar.

Günümüz diktatörleri ise kitle hareketlerinin ya da örgütsel çalışmaların sonucu yönetimi elde etmişlerdir. Otoritelerini kaybetmemek için seçimlere hile karıştırmaya varıncaya dek hiçbir şeyden çekinmezler.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir